KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Invaders from Mars

Invaders from Mars

Sinema

BİLET AL

Tarih21 Aralık 2022

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Invaders from Mars

Yönetmen: William Cameron Menzies

Senaryo: Richard Blake, John Tucker Battle

Oyuncular: Helena Carter, Arthur Franz, Jimmy Hunt, Leif Erickson, Hillary Brooke

ABD / 1953 / Renkli

Fransa / 1936 / Siyah Beyaz

Dil: İngilizce / Türkçe Altyazılı

Süre: 78 dk.

David MacLean bir gece yarısı gök gürültülü fırtınanın sesine uyanır ve odasının penceresinden baktığında bir uçan dairenin evinin arkasına inerek kumun içinde kaybolduğunu görür. Çocuğun gördüklerini ebeveynlerine anlatması üzerine, bir biliminsanı olan babası neler olduğunu anlamak için oraya gider; fakat eve geri döndüğünde sanki başka biri olmuştur. David zaman içinde başka tuhaflıklara da tanık olur. Polise de giden David’in hikâyesini başta yalnızca hekim Dr. Pat Blake ve astronom Dr. Stuart Kelston ciddiye alacaktır. Ancak zamanla Amerikan ordusunun da ikna olmasıyla Mars’tan gelen istilacılara karşı amansız bir savaş başlar.

Filmde, 1950’lerin bilimkurgu seyircisinin ağırlıkla gençler ve çocuklardan oluşması nedeniyle, ulusal veya küresel bir krizden ziyade, öncelikle bir çocuğun başından geçenleri izliyoruz. Senaristlerden John Tucker Battle’ın, eşinin gördüğü rüyadan ilhamla kaleme aldığı film, uzaylıları ve uzay araçlarını gösteren ilk renkli uzun metraj film olma özelliğini taşıyor. Düşük bütçesine karşın bugün Dünyanın Durduğu Gün (1951) ve Invasion of the Body Snatchers (1956) gibi bilimkurgu klasikleriyle birlikte anılan bir kült klasik.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.