KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

İtalyan Usulü Evlilik

İtalyan Usulü Evlilik

Sinema

BİLET AL

Tarih10 Mart 2024

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

İtalyan Usulü Evlilik (Matrimonio all’italiana)

Yönetmen: Vittorio De Sica

Senaryo: Renato Castellani, Tonino Guerra, Leonardo Benvenuti, Piero De Bernardi, Eduardo De Filippo (oyun)

Oyuncular: Sophia Loren, Marcello Mastroianni

Fransa, İtalya / 1964 / Renkli

Dil: İtalyanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 102 dk.

Filumena, başka bir kadınla evlenmek niyetindeki zengin bir adamın sevgilisidir. Domenico adındaki adamın kendisiyle evlenmesi için tüm varlığıyla savaşacaktır. Üç çocuğu vardır. Çocuklardan birisi Domenico’dandır. Ama hangisi?

Bisiklet Hırsızları, Milano Mucizesi, Umberto D. gibi filmleriyle Yeni Gerçekçi sinemanın kurucularından Vittorio De Sica, İtalya’nın İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki iyileşme döneminde, toplumun umuda ve iyimserliğe duyduğu ihtiyacın da etkisiyle yeni gerçekçi filmlerin yerini almaya başlayan komedilere yönelmişti. Bu dönemde çektiği filmlerden İtalyan Usulü Evlilik, yönetmenin yeni gerçekçi köklerinin, mizah yeteneğinin, yönetmenlik dehasının ve başrol oyuncuları arasındaki olağanüstü kimyanın mükemmel bir sonucuydu. Napolili yazar Eduardo De Filippo’nun yazdığı oyundan uyarladığı filmde De Sica, geleneksel İtalyan komedi sinemasından yola çıkıyor ve toplumsal arka planı, gerçekçi karakterleri, yıldız oyuncularının güçlü performanslarıyla bir sinema klasiğine imza atmakla kalmıyor, o güne değin yalnızca İtalyan seyircisinin ilgi alanında yer alan bu türü Hollywood’un defalarca taklitlerini üreteceği bir modele dönüştürüyordu.

De Sica’nın "Dün Bugün Yarın" (Ieri oggi domani, 1963) filminden sonra ikinci kez Marcello ile bir araya getirdiği gözde oyuncusu Sophia Loren’in hayranlık uyandıran performansı Oscar ödülüyle taçlandırıldı, film ise sinemanın bu ikonografik ikilisinin en uyumlu performanslarından birisi olarak tarihe geçti.

İtalyan Usulü Evlilik, İtalyan toplumunun özellikle de Napoli’nin cinsiyet rollerine odaklanan sembolik bir portresidir adeta. İtalyan yazar Alberto Moravia şöyle der film için: “Vittorio De Sica güçlü bir komedinin sırrını bulmuş: işin sırrı insan psikolojisinde ya da hikâye örgüsünde değil, Filumena karakterinde anıtsal, sert ve dehşetli bir şekilde hayat bulan Napoliten kültürünün arkaik yapısında. Sophia Loren, Filumena’yı oynamakla kalmamış hem Pagan hem İtalyan nitelikler taşıyan ona özgü yaşam biçimini benimseyerek bu rolü yaşamayı başarmış.”

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.