KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Kadın Kadındır

Kadın Kadındır

Sinema

BİLET AL

Tarih09 Aralık 2023

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Kadın Kadındır (Une femme est une femme)

Yönetmen: Jean-Luc Godard

Senaryo: Geneviève Cluny, Jean-Luc Godard

Oyuncular: Anna Karina, Jean-Claude Brialy, Jean-Paul Belmondo

Fransa, İtalya / 1961 / Siyah Beyaz

Dil: Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 84 dk.

Angéla ve Émile birlikte yaşayan ve birbirini çok seven iki sevgilidir. Émile’in arkadaşı Alfred de Angéla’ya kendince kur yapmaktadır. Bu sıralarda Angéla çocuk yapmak istediğine karar verir. Ancak sevgilisini bir türlü ikna edemez ve sürekli tartışırlar. Neyse ki Alfred, arkadaşı Émile kadar isteksiz değildir.

Godard bu filminde Gene Kelly, Cyd Charisse ve Bob Fosse isimlerini vererek andığı Amerikan müzikal komedilerini alıp ters yüz eder: O müzikallerin rengârenk setleri yerine kapalı, gri bir Paris’te akıcı dans koreografileri yerine onları taklit eden süreksiz kareler, aniden başlayıp kesilen müzikler yetmezmiş gibi dördüncü duvarı eğlenerek yerle yeksan eder.

Kadın Kadındır, her ne kadar Godard’ın geleneksel sinema mekaniğini alt üst eden alameti farikalarını barındırsa da konusu ve ters yüz ettiği tür bakımından filmografisinde ayrıksı bir yerde durur. Bununla birlikte 1961 Berlin Film Festivali’nden sinemaya yenilikçi yaklaşımı sayesinde ödülsüz dönmez, film Anna Karina’ya da En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandırır. Karina da diğer karakterlerin abartılı oyunculuğunu paylaştığı hâlde erkek karakterler daha çocuksu bir izlenim verirken, Angéla’nın özellikle cinselliği konusunda olgun ve söz sahibi olması dikkat çekicidir.

Godard, Danimarka doğumlu Anna Karina’nın Fransızca diksiyonunu komedi unsuru olarak kullanır. Émile ona "Angéla, tu es infâme" (“Angéla, korkunçsun”) dediğinde sevgilisi bu sitemi anlamazdan gelip ses benzerliğinden yararlanarak "Non, je suis une femme" (“Hayır, ben bir kadınım”) der. Fransızcada maskülen sözcüklerden önce “un”, feminen sözcüklerden önce “une” geldiğinden ve “infâme” kulağa “un femme” gibi geldiğinden Angéla rolleri tersine çevirip Émile’in telaffuzunu düzeltmiş gibi yapar.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.