KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Karanlık Dünya

Karanlık Dünya

Sinema

BİLET AL

Tarih22 Ocak 2022

Saat 15:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Karanlık Dünya

Yönetmen: Metin Erksan

Senaryo: Bedri Rahmi Eyüboğlu

Oyuncular: Aşık Veysel Şatıroğlu, Ayfer Feray

Türkiye / 1952 / Siyah Beyaz

Dil: Türkçe

Süre: 56 dk.

Sivaslı Veysel, henüz yedi yaşındayken köyde gerçekleşen çiçek salgını sonrasında gözlerini kaybeder. Hayata tutunmasını sağlayansa babasının çocuk yaşındayken, biraz da avunması için hediye ettiği sazıyla olur. Veysel, babasının arkadaşlarından saz dersleri alır, şiire, ozanlara merak salar. En nihayetinde kendisi de bir âşık olur. Âşık Veysel’in ilk evliliğinden trajik biçimde vefat eden çocuğuna, sevdiği kadın Dilim’in yaşadığı trajedilere ve Atatürk’le ilgili şiirlerine dek birçok konuya değinerek, sanatçının yaşamına dair özgün bir çerçeve çizer Karanlık Dünya’da Metin Erksan.

Halk ozanı Âşık Veysel’in öyküsünü yer yer belgesel formunda, yer yer dramatik bir anlatıyla sunan Karanlık Dünya, Metin Erksan’ın ilk filmidir. Sanatçı Bedri Rahmi Eyüboğlu’yla giriştiği iş birliğinin sonucu olan Karanlık Dünya’da Erksan, henüz ilk filminde sansür uygulamalarıyla tanışır. Filmin “filmde görünen buğdayların bodur olması”, “arazilerin kıraç görünmesi“ gibi gülünç gerekçelerle sansürlenen, çıkarılan sahneleri sonrasında geriye kalan hali ne yazık ki ne yönetmeni Erksan’ı, ne de izleyenleri memnun edecek düzeyde değildir. Bununla beraber filmin bu hali de tarihi bir belge niteliğindedir.

* Gösterim öncesinde saat 13.00’te Metin Erksan ve Sansür paneli gerçekleştirilecektir. Moderatörlüğünü Şenay Aydemir’in üstleneceği; Özlem Havuzlu, Dilek Kaya ve Afif Ataman’ın konuşmacı olarak katılacağı panele katılım ücretsizdir.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, bilet.kadikoy.bel.tr internet adresinden ve Sinematek/Sinema Evi gişesinden satın alınabilir.

 

Sinematek/Sinema Evi Gişe Çalışma Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 14:00-20:00

İnternetten alınan biletlerinin iadesi en geç etkinlikten 48 saat öncesine kadar yapılabilir. Gişeden alınan biletler iade edilemez.

Gişeden bilet satışı gösterimlere 15 dakika kala kapatılır.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Tel.: +90 216 771 72 98

Etkinliklerden öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, paso/kart/kimlik göstererek %50 indirimli yararlanabilirler.

Pandemi nedeni ile gösterimler süresince maske takılması gerekmektedir.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.