KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Korku Ruhu Kemirir

Korku Ruhu Kemirir

Sinema

BİLET AL

Tarih06 Nisan 2023

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Korku Ruhu Kemirir (Angst essen Seele auf)

Yönetmen: Rainer Werner Fassbinder

Senaryo: Rainer Werner Fassbinder

Oyuncular: Brigitte Mira, El Hedi ben Salem, Barbara Valentin, Irm Hermann, Rainer Werner Fassbinder

Batı Almanya / 1974 / Renkli

Dil: Almanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 92 dk.

Emmi hem sağanak yağmurdan kaçmak hem de kulağına çalınan egzotik melodilerin uyandırdığı merakla önünden geçtiği bara dalar. 60 yaşındaki temizlikçi kadın, misafir işçilerin takıldığı bu mekâna girer girmez dikkat çeker. Bar ahalisi beklenmedik müşteriye gülerken, içlerinden biri ona şefkatle yaklaşır. Üzerlerine dikilen yargılayıcı gözlere aldırmayan Ali ve Emmi pistte dans eder, sonra da bardan birlikte çıkarlar. Eve beraber döner, geceyi birlikte geçirir ve ardından da beraber yaşamaya başlarlar. Ali'ye âşık olan Emmi, evlenme kararını çevresine açıkladığındaysa hem iş arkadaşları hem de çocukları tarafından dışlanır.

Douglas Sirk'ün muhteşem melodramı Her Şey Senin İçin (All That Heaven Allows, 1955) aralarındaki yaş ve sınıf farkı nedeniyle toplumsal baskıyla karşılaşan bir çiftin mücadelesini konu alır. Sirk'e ve Her Şey Senin İçin'e hayranlığını her zaman dile getirmiş Fassbinder ise aynı hikâyeyi yeni katmanlar ekleyerek ele alır Korku Ruhu Kemirir'de. Emmi ve Ali'yi aralarındaki yaş farkından çok, içinde yaşadıkları toplumun ırkçı önyargıları ayırır. Yıllar sonra Todd Haynes Cennetten Çok Uzakta'yı (Far from Heaven, 2002) çekerken, hem Sirk'e hem de Fassbinder'e saygı duruşunda bulunur.

1974 yılında Cannes'da yarışan Korku Ruhu Kemirir büyük bir ilgi görür ve FIPRESCI ödülünü kazanır. Fassbinder'in ilk büyük uluslararası başarısı, aynı zamanda onun kalabalık filmografisinin doruk noktalarından biri ve çoğu eleştirmene göre sinemasının özetidir.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.