The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController. The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController.

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Kuyu

Kuyu

Sinema

BİLET AL

Tarih21 Ocak 2022

Saat 15:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Kuyu

Yönetmen: Metin Erksan

Senaryo: Metin Erksan

Oyuncular: Nil Göncü, Hayati Hamzaoğlu, Aliye Rona

Türkiye / 1968 / Siyah Beyaz

Dil: Türkçe

Süre: 84 dk.

Metin Erksan’ın gerçek bir olaydan yola çıkarak yazıp yönettiği filmi Kuyu, aynı zamanda Taşra Üçlemesi’nin de, Yılanların Öcü ve Susuz Yaz’ı takiben çektiği son filmidir. Filmde Fatma adlı genç bir köylü kadınının hikâyesini izleriz. Ona musallat olan ve onu çok sevdiğini, âşık olduğunu iddia eden Osman yüzünden Fatma’nın hayatı cehenneme döner. Osman, fırsat bulduğunda Fatma’yı silah zoruyla kaçırmak, ona türlü işkenceler etmek ve en nihayet iğfal etmek suretiyle Fatma’yı kendisiyle evlenmeye razı edebileceğini düşünür. Ona göre bir kadını beğeniyor olması zaten büyük bir lütuftur. Fatma’ysa ne Osman’a, ne de çare olarak onu bir başka erkekle evlendirip onun koruması altına vermeyi düşünen ailesine boyun eğmez. Film boyunca kararlı biçimde Osman’a ve düzene karşı gelen Fatma’nın mücadelesini izleriz.

Taşra Üçlemesi boyunca taşra iklimini alabildiğine gerçek, alabildiğine sert bir bakış açısıyla yansıtan Erksan, bilhassa erkek karakterlerin doğasını da dönemin ötesinde bir üslupla ele almıştır.

Üçlemenin son parçası olan Kuyu’da da taşradaki kadın algısı ve ataerkil düzenin sebep oldukları üzerine son derece sert bir filme imza atar.

Film, 1969 yılında ilk kez gerçekleşen Adana Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini kazanır.

Ne yazık ki filmin genç başrol oyuncusu Nil Göncü, filmin çekimlerinden bir yıl sonra, başka bir film çekimi sırasında rahatsızlanmış ve henüz 19 yaşındayken hayata veda etmiştir.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, bilet.kadikoy.bel.tr internet adresinden ve Sinematek/Sinema Evi gişesinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Çalışma Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 14:00-20:00

İnternetten alınan biletlerinin iadesi en geç etkinlikten 48 saat öncesine kadar yapılabilir. Gişeden alınan biletler iade edilemez.

Gişeden bilet satışı gösterimlere 15 dakika kala kapatılır.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Tel.: +90 216 771 72 98

Etkinliklerden öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, paso/kart/kimlik göstererek %50 indirimli yararlanabilirler.

Pandemi nedeni ile gösterimler süresince maske takılması gerekmektedir.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.

The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController.