The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController. The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController.

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

L'Atalante

L'Atalante

Sinema

BİLET AL

Tarih25 Aralık 2022

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

L'Atalante

Yönetmen: Jean Vigo

Senaryo: Jean Guinée (senaryo), Albert Riéra (uyarlama, diyalog), Jean Vigo (uyarlama, diyalog)

Oyuncular: Dita Parlo, Jean Dasté, Gilles Margaritis, Michel Simon, Louis Lefèbvre

Fransa / 1934 / Siyah Beyaz

Dil: Fransızca, Rusça / Türkçe Altyazılı

Süre: 89 dk.

Çatana kaptanı Jean ile Juliette evlenip Jean’ın çatanasında yaşamaya başlar; lâkin genç çift mütevazı yaşantılarında yalnız değildir. Gençliğinde dünyayı gezmiş, her yerden tuhaf nesneler toplayan, kendi de biraz tuhaf bir denizci olan Jules, genç bir miço ve yarım düzine kedi de onlara eşlik etmektedir. O güne dek köyünden çıkmamış olan Juliette’in, Paris’e yanaştıklarında duyduğu heyecan kursağında kalır. Paris’i görmek için Jean’dan habersiz gizlice karaya çıkar. Eşinin yokluğunu fark eden Jean öfkesine kapılarak demir alsa da çok geçmeden bu kararından pişmanlık duyacaktır.

Yönetmen, yasaklı filmi Hal ve Gidiş Sıfır’ın (1933) ardından, babasının da vaktiyle desteklediği bir anarşistle ilgili bir hapishane filmi çekmek istese de yapımcısı, Vigo’yu vazgeçirerek bu hikâyeyi çekmeye ikna eder. Film, “belgesel gerçekçilik”le gerçeküstücülüğü birleştirerek doğal oyunculuklar, kamera hareketleri, kurgusu ve müziğiyle birlikte bir şiire dönüşür.

1920’lerin gerçeküstücü sinemasıyla 1930’ların şiirsel gerçekçi sineması arasında köprü niteliği taşıyan L’Atalante, 29 yaşında ölen Vigo’nun tek uzun metraj filmidir. Tüberküloz hastası olan ve filmi soğuk havada çekerken kötüleşen Vigo, yapım şirketi Gaumont’un filmi 89 dakikadan 65 dakikaya indirmesine ve filme dönemin popüler şarkısından hareketle Le Chalande qui passe (Geçip Giden Çatana) adını vermesine karşı koyamamıştır.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.

The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController.