KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Malpertuis

Malpertuis

Sinema

BİLET AL

Tarih05 Haziran 2024

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Malpertuis

Yönetmen: Harry Kümel

Senaryo: Jean Ferry, Jean Ray (roman)

Oyuncular: Mathieu Carrière, Susan Hampshire, Orson Welles, Michel Bouquet

Belçika, Fransa, Batı Almanya / 1971 / Renkli

Dil: Felemenkçe / Türkçe Altyazılı

Süre: 125 dk.

Ünlü İngiliz sinema yazarı ve tarihçisi David Thomson’ın deyimiyle “üzerine çok konuşulmuş ama o kadar izlenememiş” Malpertuis, zaman içerisinde yeniden keşfedilip değeri teslim edilen filmlerden.

Jean Ray’in aynı adlı fantastik romanından uyarlanan film, Jan isimli genç bir denizcinin uzun zamandır uzak kaldığı şehrine geri dönmesiyle başlar. Kardeşi Nancy’yi ararken Jan’ın yolu zengin ama aile içerisinde iyi bir şöhrete sahip olmayan amcası Cassavius’un malikânesi Malpertuis’e düşer. Yatalak ve ölmeyi bekleyen Cassavius’un etrafını mirasından faydalanmak isteyen bir grup kişi sarmıştır. Nihayet gün gelip mirasın koşulları açıklandığında hepsi şaşırır. Mirastan faydalanmak için malikâneyi hiç terk etmeden, hep beraber Malpertuis’te yaşamaları gerekmektedir. Jan, hep beraber hapsoldukları Malpertuis’in gizemini çözmeye çalışırken, diğer varisler rakiplerini elemeye kararlıdır.

İlk gösterime girdiğinde yanlış bir tercihle düz bir korku filmi olarak pazarlanmaya çalışılan, hatta Amerika’da Lanetli Evin Efsanesi adı verilen Malpertuis, bir de dağıtımcıların müdahalesiyle kısaltılınca ne eleştirmen ne de seyircileri tatmin edebilmiştir. Altın Palmiye için yarıştığı Cannes Film Festivali’ndeki gösteriminden başlayarak filmin etrafını saran talihsizlik, ancak 2000’li yıllarda Kümel’in onayladığı yönetmenin kurgusu izlenebildiğinde dağılır. Hayal ve gerçek kadar farklı zaman dilimleri arasında da gidip gelen bu gerçeküstü fantezi, gerek anlatısındaki sürprizler gerekse farklı metinlere yaptığı referanslarla günümüzün seyircisine kuşkusuz daha çok hitap etmektedir.

Filme adını veren malikâneyi başlı başına bir karaktere dönüştüren göz alıcı sanat yönetimi ve masalsı tonu vurgulayan görüntü yönetimi Kümel’in filmini şık ve gösterişli kılan unsurların başında gelir. Her ne kadar kendi sesini duyamayacak olsak da, film boyunca yattığı yataktan hiç kalkmayan ama karizmasından hiçbir şey kaybetmeyen, Cassavius rolündeki Orson Welles’i de unutmamak gerek elbette.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.