KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Mançalı Adam

Mançalı Adam

Diğerleri

BİLET AL

Tarih24 Mayıs 2022

Saat 19:00

Mekan Süreyya Operası

İstanbul Devlet Opera ve Balesi

Yazar: Dale Wasserman

Söz: Joe Darion

Müzik: Mitch Leigh

Türkçesi: Güngör Dilmen

İki perde

Yönetmen: Murat Göksu

Orkestra Şefi: Hüseyin Kaya

Dekor: Ferhat Karakaya

Kostüm: Gizem Betil

Işık: Taner Aydın

Dünya prömiyeri ile Broadway prömiyeri 1965'de gerçekleştirilen, müziği Mitch Leigh tarafından bestelenen, metin ve şarkı sözlerini Dale Wasserman ile Joe Daron'un kaleme aldığı, Güngör Dilmen tarafından da çevirisi yapılan müzikalin yönetmenliğini Murat Göksu üstleniyor.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu

Don Kişot: Suat Arıkan, Murat Göksu
Sancho: Çağrı Köktekin, Yücel Özeke, Onur Turan
Aldonza: Şebnem Ağrıdağ, Hande Ürben
Hancı: Gökçe Şenyüz, Barbaros Taştan
Rahip: Serkan Bodur, Ufuk Toker
Dr. Carrasco: Can Reha Gün, Anıl Önder
Antonia: Betül Görgülü, Begüm Karacasu
Berber: Bahadır Özkoca, Engin Yavuz
Kahya Kadın: Özlem Abacı, Nursel Yazman
Maria (Hancının Eşi): Neslişah Pekin    
Fermina: İris Arıkan, Ceren Şahin
Engizisyon Subayı: Ali Haydar Taş
Pedro: Cengiz Arslan
Anselmo: Bahadır Özkoca
Jose: Hakan Ceyhan
Peko: Fatih Çakmak
Juan: Okan Fidan
Tenorio: Utku Bayburt
Deli Kız: İris Arıkan, Zeynep Aslan

I. Perde

16'ncı yüzyılın sonları. Başarısız yazar-asker-aktör ve vergi tahsildarı Miguel de Cervantes, İspanyol Engizisyonu tarafından uşağı ile birlikte zindana atılmıştır. Vergisini ödeyemeyen bir manastıra karşı çıkmakla suçlanmaktadırlar. Burada mahkumlar sahte bir duruşma tertipler. Cervantes buna razı olur, ancak mahkumların alelacele yakmak istediği o çok değerli el yazması metinlerini vermek istemez. Buna karşılık bir savunma önerisinde bulunur: Bu savunma, kendisinin ve tüm mahkumların rol alacağı bir oyun olacaktır. Cervantes, kısa bir süre içinde şövalyelikle ilgili çok fazla kitap okumuş, adaletsizlik üzerine aşırı düşünmekten çıldırmış ve gezgin bir şövalye olarak hayatını sürdürmeye karar vermiş yaşlı bir beyefendi olan Alonso Quijana’nın hikayesini anlatmaya başlar. Quijana kendisine Mançalı Don Kişot ismini takar ve uşağı Sancho Panza ile birlikte maceralara atılmak üzere yola çıkar. Don Kişot, kendisinin en ölümcül düşmanı olan “Büyücü” lakaplı sihirbaz tarafından her an saldırıya uğrama tehlikesi altında olduklarını belirterek Sancho Panza’yı uyarır. Birlikte hana gelirler ve burada Don Kişot’un gözü Aldonza’ya ilişir; onun ömür boyu bağlılık yemini ettiği Dulcinea olduğuna inanır. Aldonza ise Don Kişot'un kendisine tuhaf ve rahatsız edici bir kibarlıkla yaklaşmasından hoşlanmaz. Don Kişot birden kafasının tıraşlı kısmını güneşten korumak amacıyla başına çanak geçiren berberi gösterir. Ardından kılıcını ona doğru yönelterek berberin başından çanağı alır. Çünkü çanağı, Mambrino’nun mucizevi Altın Miğfer’i olarak görmektedir ve ona sahip olmak kendisini yenilmez yapacaktır. Rahip ve Dr. Carrasco ona gerçeği anlatmaya çalışsa da ikna etmeyi başaramaz. Daha sonra Pedro, kendisini çok beklettiği gerekçesiyle Aldonza'ya tokat atar. Bunun üzerine Don Kişot, Pedro’ya ve diğer tüm katırcılara meydan okur. Don Kişot’un hiç dövüş becerisi yoktur, ancak biraz şans, biraz kararlılık ve biraz da Aldonza ile Sancho’nun yardımlarıyla katırcıları yenilgiye uğratır.

II. Perde

Kavganın gürültüsü Hancı'yı uyandırır. Hancı, kibarca Don Kişot’tan orayı terk etmesini ister. Don Kişot verdiği rahatsızlıktan dolayı hancıdan özür diler. Ama Hancı'nın kendisini şövalye yapacağına dair verdiği sözü ona hatırlatır. Hancı sözünü tutar. Don Kişot katırcılara yardım etmesi gerektiğini söyler. Don Kişot'un hala 'Dulcinea' diye hitap ettiği Aldonza buna çok şaşırır. Don Kişot ona, şövalyelik kurallarına göre yenilgiye uğramış bir düşmana yardım edilmesi gerektiğini anlatır. Bunun üzerine Aldonza onlara yardım etmeyi kabul eder. Don Kişot ile Sancho handan ayrılır ve yolda bir çingene çetesiyle karşılaşır. Çingeneler, Don Kişot’un saflığından faydalanıp ikilinin her şeyini çalarlar. İkili mecburen hana geri döner. Hancı ilk başta onları içeri almak istemese de, sonunda onlara acıyarak içeri alır. Aniden bir başka şövalye ortaya çıkar; Don Kişot’un ölümcül düşmanı “Büyücü”dür gelen. Bu sefer “Aynalar Şövalyesi” kılığındadır. Aldonza’ya hakaretler yağdırır. Bunu üzerine Don Kişot ona meydan okur. Aynalar Şövalyesi ve onun maiyetindekiler, üstünde aynalar bulunan büyük kalkanlar taşımaktadır ve onları Don Kişot’a doğru tuttuklarında güneşin göz kamaştırıcı ışığı onun gözünü alır. Aynalar Şövalyesi, Don Kişot'u kendisini dünyanın onu gördüğü şekliyle görmeye zorlar: Yani çılgın bir budala olarak. Don Kişot yere yığılır ve ağlamaya başlar. Aynalar Şövalyesi miğferini çıkarır ve gerçek kimliğini gösterir. O aslında Dr. Carrasco’dur. Alonso Quijana, yatak odasında komaya girmiş bir halde yatmaktadır. Antonia, Sancho, kahya kadın, rahip ve Carrasco yanı başındadır. Quijana,ölmek üzere olduğunun bilincindedir ve rahipten vasiyetinin yazılması için yardım ister. Quijana vasiyetini yazdırmaya başladığı sırada, Aldonza içeri girer. Alonso Quijana onun kim olduğunu hatırlayamaz. Bunun üzerine Aldonza ona Dulcinea'nın şarkısını mırıldanır. Quijana, birden her şeyi hatırlar ve yatağından kalkar. Hemen zırhını ve kılıcını ister, yeniden yola koyulacaktır. Ancak artık çok geçtir; şarkının ortasında inleyerek yere yıkılır ve ölür. Sancho, Aldonza'ya ismiyle hitap edince, Aldonza bundan sonra kendisine Dulcinea denilmesini ister. Engizisyon, Cervantes’i duruşmaya götürmek için gelir. Cervantes’in metninden oldukça etkilenen mahkumlar onu suçsuz bulurlar ve el yazması metnini geri verirler.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin biletleri, temsil tarihinden 1 ay önce satışa çıkar.

Biletler, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası gişesinden ve biletinial.com adresinden temin edilebilir.

Süreyya Operası’nda gişe her gün saat 10.00-18.00 arası, temsil günleri ise temsil başlama saatine kadar açıktır.

7 yaşından küçük izleyicilerimiz çocuk temsilleri dışındaki temsillere alınmamaktadır.

Temsilden en az 15 dakika önce gelmenizi, temsil başladıktan sonra ve temsil sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, temsil sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.