KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Metin Erksan ve Sansür

Metin Erksan ve Sansür

Panel

Tarih22 Ocak 2022

Saat 13:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Kadıköy Belediyesi

Moderatör: Şenay Aydemir

Konuşmacılar: Özlem Havuzlu, Dilek Kaya, Afif Ataman

Moderatörlüğünü Şenay Aydemir’in üstleneceği; Özlem Havuzlu, Dilek Kaya ve Afif Ataman’ın konuşmacı olarak katılacağı panelde yönetmen Metin Erksan'ın karşılaştığı sansür uygulamaları konuşulacak.

Panelin hemen ardından da, Erksan’ın sansür uygulamalarıyla tanıştığı ilk film olan Karanlık Dünya'nın gösterimi gerçekleştirilecektir.

Halk ozanı Âşık Veysel’in öyküsünü yer yer belgesel formunda, yer yer dramatik bir anlatıyla sunan Karanlık Dünya, Metin Erksan’ın ilk filmidir. Sanatçı Bedri Rahmi Eyüboğlu’yla giriştiği iş birliğinin sonucu olan Karanlık Dünya’da Erksan, henüz ilk filminde sansür uygulamalarıyla tanışır. Filmin “filmde görünen buğdayların bodur olması”, “arazilerin kıraç görünmesi“ gibi gülünç gerekçelerle sansürlenen, çıkarılan sahneleri sonrasında geriye kalan hali ne yazık ki ne yönetmeni Erksan’ı, ne de izleyenleri memnun edecek düzeyde değildir. Bununla beraber filmin bu hali de tarihi bir belge niteliğindedir.

Ücretsiz

Pandemi nedeni ile gösterimler süresince maske takılması gerekmektedir.

Etkinlik esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, video kaydı alınmamasını önemle hatırlatırız.