KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Özel Bir Gün

Özel Bir Gün

Sinema

BİLET AL

Tarih01 Mart 2024

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Özel Bir Gün (Una giornata particolare)

Yönetmen: Ettore Scola

Senaryo: Ruggero Maccari, Ettore Scola, Maurizio Costanzo (işbirliği)

Oyuncular: Sophia Loren, Marcello Mastroianni, John Vernon, Françoise Berd

İtalya, Kanada / 1977 / Renkli

Dil: İtalyanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 106 dk.

1938 Mayıs’ında Hitler’in Mussolini’yle görüşmek üzere Roma’ya geldiği gün görkemli bir geçit töreni düzenlenecektir. Bu tarihî olayı kutlamak için neredeyse bütün Roma halkı sokağa dökülür. Aynı avluya bakan karşılıklı dairelerde oturan altı çocuklu ev kadını Antonietta ile eşcinsel olduğu gerekçesiyle radyodaki görevinden uzaklaştırılan Gabriele hariç. Faşizmi sorgusuz sualsiz destekleyen Antonietta ile faşizm karşıtı Gabriele’in hayatı o gün tesadüfen kesişecek ve her ikisini de derinden etkileyecektir.

Kullanılan arşiv görüntülerinden de anlaşılacağı üzere tarihte yaşanmış bir günü esas alan filmdeki Gabriele de, eşcinsel olduğu gerekçesiyle o dönem faşist iktidarın hedef aldığı gerçek bir radyo sunucusundan mülhem bir karakter. Toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık ve şiddetin faşizmin tesisi ve gelişmesindeki kritik rolünü, karşı saflarda yer alıp aynı düzen tarafından farklı şekillerde ezilen iki kişi üzerinden ele alan yönetmen Ettore Scola, değişim ve dönüşüm umudunu bu farklı öznelerin etkileşiminde, ezilenlerin karşılaşmasında yeşertiyor.

Yönetmenin oyuncu seçimi de toplumsal cinsiyet rollerine getirilen eleştiriyi pekiştirir nitelikte. İtalyan sinemasında ideal kadın temsili ve ideal erkek temsili olarak yer etmiş Loren ve Mastroianni’nin filmde hayat verdikleri karakterler bir bakıma kendilerini de hapseden kalıplara bir meydan okuma halini alarak eleştiriyi daha da vurguluyor.

Antonietta’nın kızlarından Maria Luisa’yı oynayan Alessandra Mussolini’nin faşist lider Benito Mussolini’nin torunu olması filme dair ilginç ayrıntılardan biri.

Dünyanın önde gelen film festivallerinden pek çok ödülü ve adaylığı bulunan film 2014 yılında Venedik Film Festivali’nde En İyi Restore Edilmiş Film ödülünü kazandı.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.