KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Pasolini

Pasolini

Sinema

BİLET AL

Tarih30 Haziran 2022

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Pasolini'nin doğumunun 100’üncü yılında, 14 filminin yer aldığı bir toplu gösterim 17 Mayıs - 3 Temmuz 2022 tarihleri arasında Sinematek/Sinema Evi’nde olacak.

Hayatı boyunca uyumsuz bir solcu, kışkırtıcı bir kilise eleştirmeni, açık bir eşcinsel, burjuva değerlerinin öfkeli bir düşmanı, hiçbir çevreye yaranma kaygısı gütmeyen ve lafını esirgemeyen bir entelektüel olarak yaşayan bu cesur yönetmenin filmlerini yeniden beyazperdede seyirciyle buluşturmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Sinematek/Sinema Evi’nin İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği himayelerinde, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirdiği programda Pasolini’ye ait 14 filmin yanı sıra, Abel Ferrara’nın 2014 tarihli biyografik filmi Pasolini de yer alıyor.

Pasolini Toplu Gösterimi, usta sinemacıyı daha iyi tanımayı ve sineması üzerine ufuk açıcı tartışmalara alan açmayı hedefleyen konuşmalar, söyleşiler ve paneller eşliğinde seyirciyle buluşacak.

Pasolini

Yönetmen: Abel Ferrara

Senaryo: Maurizio Braucci, Abel Ferrara (fikir), Nicola Tranquillino (fikir)

Oyuncular: Willem Dafoe, Ninetto Davoli, Riccardo Scamarcio

Fransa, Belçika, İtalya / 2014 / Renkli

Dil: İngilizce, İtalyanca, Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 84 dk.

Pasolini, yönetmenin öldürülmeden önceki son gününe odaklanan bir biyografi filmi. Pier Paolo Pasolini 1975’te, annesi ve kuzeniyle paylaştığı dairesinde sakin bir yaşam sürmekte, bir yandan son filmi Salo ya da Sodom'un 120 Günü’nü tamamlamak için son hazırlıkları yaparken bir yandan da çekmeyi planladığı filmi Porno-Teo-Kolossal’ı tasarlamaktadır. Gerek özel yaşamı gerekse filmleriyle her zaman tartışma yaratmış yönetmeni ne göklere çıkaran ne de itham eden filmde, gündelik hayat kesitleri arasında önceki filmlerinden parçalar ve yeni filmine dair tasavvurlarını görürüz. Röportaj için evine gelen gazeteciye söyledikleri, topluma yönelik sert eleştirisinin filmlerinden damıtılmış hâlidir adeta. Verdiği bu son röportajın başlığı ise, “Hepimiz tehlikedeyiz” cümlesi olacaktır.

Tıpkı Pasolini gibi kışkırtıcı, ikonoklast bir yönetmen olan Abel Ferrara, Pasolini’nin yaşamını ve ölümünü çevreleyen spekülasyonlara ve komplo teorilerine değinmekten itinayla kaçınıyor. Film, yönetmenin itaat ve isyan, kaos ve sükûnet, Katoliklik ve komünizm arasında salınan duruşu (veya durmayışı) etrafında şekilleniyor.

Willem Dafoe, Pasolini’yle fiziksel benzerliğinin üzerine yönetmenin ruh halini giyinerek müthiş bir performans sergiliyor. Pasolini’nin pek çok filminde rol verdiği “ebedi çocuk” Ninetto Davoli’yi Epifanio rolünde, Serseri Mayınlar’dan (2010) hatırlayabileceğimiz Riccardo Scamarcio’yu ise Ninetto Davoli rolünde izliyoruz.

Venedik, San Sebastián ve Münih gibi festivallerde pek çok adaylığı bulunan film En İyi Film’in yanı sıra Pasolini’nin annesini canlandıran Adriana Asti’ye de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirmiş.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, bilet.kadikoy.bel.tr internet adresinden ve Sinematek/Sinema Evi gişesinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Çalışma Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 14:00-20:00

İnternetten alınan biletlerinin iadesi en geç etkinlikten 48 saat öncesine kadar yapılabilir. Gişeden alınan biletler iade edilemez.

Gişeden bilet satışı gösterimlere 15 dakika kala kapatılır.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Tel.: +90 216 771 72 98

Etkinliklerden öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, paso/kart/kimlik göstererek %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.