KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Pépé le Moko

Pépé le Moko

Sinema

BİLET AL

Tarih27 Aralık 2022

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Pépé le Moko

Yönetmen: Julien Duvivier

Senaryo: Henri La Barthe (roman, senaryo), Julien Duvivier (senaryo), Jacques Constant (uyarlama), Henri Jeanson (diyalog)

Oyuncular: Jean Gabin, Mireille Balin, Gabriel Gabrio, Saturnin Fabre, Gilbert Gil, Lucas Gridoux, Line Noro, Fernand Charpin, Fréhel

Fransa / 1937 / Siyah Beyaz

Dil: Fransızca, Arapça, İngilizce / Türkçe Altyazılı

Süre: 94 dk.

Pépé le Moko yani Marseille’li Pépé, o dönem Fransa’nın sömürgesi olan Cezayir’in Casbah bölgesinde sadık çetesi ve sevgilisi Inès’le birlikte, Müfettiş Slimane’ın başını çektiği Fransız polisiyle kedi-fare oynayarak yaşamaktadır. Polis, Casbah sınırları içinde ona dokunamadığından güvendedir fakat tam da bu nedenle Casbah onun hapishanesidir. Bir gün, zengin bir işadamıyla birlikte seyahat eden göz alıcı Fransız turist Gaby’le karşılaşır ve ona âşık olur. Tongaya getirilmekten bıkmış olan polis müfettişi Slimane, ele geçmez gangster Pépé’yi bu defa yakalamak için Gaby’yi kullanmayı deneyecektir.

Emekli polis Henri La Barthe’ın romanından uyarlanan filmin dış mekân çekimlerini Cezayir’de gerçekleştiren yönetmen, arzu ettiği kasvetli kara film atmosferini stüdyoda müthiş dekor tasarımı ve ışık kullanımı ile elde eder. Kaçıp kurtulma ümidi bırakmayan bu karanlık hapsin kasvetinde Halk Cephesi’nin çöküşünün de etkisi kuşkusuz yadsınamaz.

Casablanca’yla (1942) benzerlik taşıyan film, aynı zamanda The Third Man’in (1949) senaryosunun da ilham kaynağıdır.

Kötü yazgılı, romantik kahramanların olmazsa olmaz oyuncusu Jean Gabin, gösterişsiz oyunculuğu ve karizmasıyla ister gangster rolünde olsun, ister asker kaçağı, seyirciyi her zaman kendi yanına çekmeyi başarıyor.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.