KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Ruhların Kaçışı

Ruhların Kaçışı

Sinema

BİLET AL

Tarih14 Ağustos 2022

Saat 21:00

Mekan Kalamış Atatürk Parkı

Kadıköy Belediyesi Kalamış Yaz Festivali 

Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no kamikakushi)

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Senaryo: Hayao Miyazaki

Oyuncular: Rumi Hiiragi, Miyu Irino, Mari Natsuki

Japonya / 2001 / Renkli

Dil: Japonca / Türkçe Altyazılı

Süre: 125 dk.

İngilizce dışında bir dilde olup Oscar ödülü kazanan ilk animasyon olan Ruhların Kaçışı, izleyiciyi sinema tarihinin en eşsiz süper kahramanlarından biriyle tanıştırır. Animasyon türünün en büyük ustalarından Hayao Miyazaki'nin, efsanevi yapım şirketi Studio Ghibli çatısı altında ürettiği bu benzersiz başyapıt, sevimli ve cesur bir kız çocuğunun büyülü varlıklarla dolu fantastik bir evrende atıldığı maceraları takip ediyor. Japonya’da kırılması güç bir gişe hasılatı elde eden ve bu rekoru tam 19 yıl boyunca elinde tutan film, Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı’yı kazanan ilk animasyon olma özelliğine de sahiptir.

Japonların dinî inancı Shinto başta olmak üzere ülkenin kültürüne dair pek çok değeri bünyesinde barındıran hikâye, banliyödeki yeni evlerine taşınmak üzere yola çıkan 10 yaşındaki Chihiro ve ailesinin maceraları üzerinden masumiyetin yitimi ve bir büyüme yolculuğuna doğru atılan ilk adımları takip eder. Yeni evlerine doğru yaptıkları yolculuk esnasında esrarengiz bir tünelden geçen aile, kendini terk edilmiş mekânlarla dolu bir eğlence parkında bulur. Chihiro’nun annesi ve babası, buradaki bir restoranda büyülü olduklarını sonradan öğrenecekleri yiyecekleri silip süpürünce domuza dönüşürler. Bu yabancı evrende bir başına kalan Chihiro, parkın birtakım doğaüstü varlıklar tarafından kullanılan sıradışı bir tatil yeri olduğunu keşfeder. Chihiro, ailesini ele geçiren büyüyü bozup bu uğursuz yerden kurtulmak için kötücül cadı Yubaba’nın işlettiği bir gece hamamında çalışmak ve tek rehberi Haku’nun da yardımıyla birbirinden zorlu sınavlardan geçmek zorundadır.

Ruhların Kaçışı, Japonya Büyükelçiliği işbirliğiyle beyazperdede seyirciyle buluşuyor.

Değerli misafirlerimiz, festivalin kapı açılış saati 20.30’dur.

Etkinlik süresince tüm katılımcıların biletlerini yanlarında bulundurması gerekmektedir. Etkinlik alanına giriş yapan katılımcıların alandan çıkış yapmaları halinde tekrar alana girmek için yeni bilet satın almaları gerekecektir.

Etkinlikte 18 yaş sınırı vardır.