The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController. The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController.

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Salo ya da Sodom’un 120 Günü

Salo ya da Sodom’un 120 Günü

Sinema

BİLET AL

Tarih01 Temmuz 2022

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Pasolini'nin doğumunun 100’üncü yılında, 14 filminin yer aldığı bir toplu gösterim 17 Mayıs - 3 Temmuz 2022 tarihleri arasında Sinematek/Sinema Evi’nde olacak.

Hayatı boyunca uyumsuz bir solcu, kışkırtıcı bir kilise eleştirmeni, açık bir eşcinsel, burjuva değerlerinin öfkeli bir düşmanı, hiçbir çevreye yaranma kaygısı gütmeyen ve lafını esirgemeyen bir entelektüel olarak yaşayan bu cesur yönetmenin filmlerini yeniden beyazperdede seyirciyle buluşturmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Sinematek/Sinema Evi’nin İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği himayelerinde, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirdiği programda Pasolini’ye ait 14 filmin yanı sıra, Abel Ferrara’nın 2014 tarihli biyografik filmi Pasolini de yer alıyor.

Pasolini Toplu Gösterimi, usta sinemacıyı daha iyi tanımayı ve sineması üzerine ufuk açıcı tartışmalara alan açmayı hedefleyen konuşmalar, söyleşiler ve paneller eşliğinde seyirciyle buluşacak.

Salo ya da Sodom’un 120 Günü (Salò o le 120 giornate di Sodoma)

Yönetmenler: Pier Paolo Pasolini

Senaryo: Pier Paolo Pasolini, Sergio Citti

Oyuncular: Paolo Bonacelli, Giorgio Cataldi, Umberto Paolo Quintavalle, Aldo Valletti

İtalya, Fransa / 1975 / Renkli

Dil: İtalyanca, Fransızca, Almanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 117 dk.

Dekameron, Canterbury Öyküleri ve 1001 Gece Masalları’ndan oluşan “hayat üçlemesi”nin ardından “ölüm üçlemesi”ne başlamak isteyen Pasolini, üçlemenin ilk filmi Salo ya da Sodom’un 120 Günü filmini tamamladıktan kısa süre sonra 53 yaşında, şehir dışında bir plajda dövülerek ve otomobille çiğnenerek öldürülmüş halde bulunur. Yönetmenin, bugün hâlâ aydınlatılamamış olan şüpheli ölümünden sonra seyirciyle buluşan son filmi, doğruyu aramaktan hiç vazgeçmemiş bir entelektüelin yaşadığımız dünyaya dair düşüncelerinin ve hissettiklerinin son derece cesur, keskin ve çarpıcı bir sanatsal yansımasıdır.

Marquis de Sade’ın 18'inci yüzyıla ait eseri Sodom’un 120 Günü’nü 1940’ların İtalya’sına taşıyan film, Nazi kontrolündeki Salò Cumhuriyeti’nde geçer ve on sekiz genci bir şatoya kapatan dört varlıklı faşistin 120 gün boyunca bu gençler üzerinde gerçekleştirdiği fiziksel, ruhsal ve cinsel işkenceyi tüm çıplaklığıyla gözler önüne serer.

Salo’nun izlemesi son derece zor bir film olduğunu belirtmemiz gerek. Faşizmin beyazperdedeki en kışkırtıcı ve cesur tasviri olduğunu söyleyebileceğimiz film, mide bulandırıcı ve sarsıcı olarak nitelenebilir, ama aynı zamanda dünyaya egemen olan toplumsal, politik ve cinsel dinamiklere dair eşi bulunmaz bir inceleme, bir başyapıttır.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, bilet.kadikoy.bel.tr internet adresinden ve Sinematek/Sinema Evi gişesinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Çalışma Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 14:00-20:00

İnternetten alınan biletlerinin iadesi en geç etkinlikten 48 saat öncesine kadar yapılabilir. Gişeden alınan biletler iade edilemez.

Gişeden bilet satışı gösterimlere 15 dakika kala kapatılır.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Tel.: +90 216 771 72 98

Etkinliklerden öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, paso/kart/kimlik göstererek %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.

The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController.