KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Semele

Semele

Opera

BİLET AL

Tarih22 Şubat 2023

Saat 20:00

Mekan Süreyya Operası

Opera İstanbul

Besteci: Georg Friedrich Händel

Libretto: William Congreve

Sahneye Koyan: Aytaç Manizade         

Projeksiyon Tasarım: Çağda Çitkaya

 

Opera İstanbul Korosu Ve Orkestrası

Orkestra Şefi: Batuğhan Uzgören

Koro Şefi: Güliz Tekelioğlu

Başkemancı: Başak İşgüzar

 

Semele: Tülay Uyar Hatip

Jupiter / Apollo: Onur Turan

Juno / Ino: Aylin Ateş, Gülfem Kıstır

Ino: Esen Demirci

Prince Anthamas: Kaan Buldular

Cadmus / Somnus: N. Işık Belen, Ozan Kutlar

Iris: Hazal Ekşi

Opera İstanbul tarafından icra edilecek olan barok operanın konusu kısaca şöyledir: Semele baş-tanrı Jüpiter’e aşık olur, Jüpiter de genç kıza âşık olur ve onun için kartal şeklini alıp onu gökyüzündeki evine kaçırır. Tanrıça Juno, kendisine Jüpiter'in sevgisi için rakip olan Semele'den intikam almak için Semele'ye, bakan kişiyi kendi kendine aşık eden bir sihirli ayna hediye eder. Kendi görüntüsüne kapılan Semele’ye Jüpiter'le insan kılığında değil de, kendi gerçek tanrısal kişiliğiyleyken birlikte olursa ölümsüz olacağını söyler. Jüpiter bunun bir ölümlünün tamamen yanıp kül olmasına neden olacağını bilmektedir ancak Semele'ye aşkı dolayısıyla onun dileğini kabul eder. Semele tanrısal güce dayanma imkânı olmayan her ölümlü gibi Jüpiter ile birleşince tamamen alevler içinde kalarak yanar ve kül haline döner. Semele'nin küllerinden şarap tanrısı Bacchus doğar.

Semele ülkemizde ilk defa icra edilecek olmanın yanı sıra, Türkiye'de Devlet Operaları haricinde sahnelenen ilk profesyonel opera temsili olacaktır.

 

Biletler, mobilet.com adresinden temin edilebilir.

7 yaşından küçük izleyicilerimiz çocuk temsilleri dışındaki temsillere alınmamaktadır.

Temsilden en az 15 dakika önce gelmenizi, temsil başladıktan sonra ve temsil sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, temsil sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.