The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController. The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController.

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Son Gösteri

Son Gösteri

Sinema

BİLET AL

Tarih24 Aralık 2022

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Son Gösteri (The Last Picture Show)

Yönetmen: Peter Bogdanovich

Senaryo: Larry McMurtry (roman, senaryo), Peter Bogdanovich (senaryo)

Oyuncular: Timothy Bottoms, Jeff Bridges, Cybill Shepherd, Ben Johnson, Cloris Leachman, Ellen Burstyn

ABD / 1971 / Siyah Beyaz

Dil: İngilizce / Türkçe Altyazılı

Süre: 118 dk.

1950’lerin başında, Kuzey Teksas’ta bir petrol kasabası olan Anarene’de geçen bir büyüme hikâyesi. Lise son sınıfa giden ve okulun futbol takımının kaptanları olan Duane ile Sonny yakın arkadaştır. Neredeyse hayalet kasabaya dönüşmüş Anarene’de, kasabanın ruhu sayılabilecek Aslan Sam’in işlettiği lokanta, bilardo salonu ve sinema haricinde gidilecek yer, yapılacak pek bir şey yoktur. Duane, kasabanın en zengin ve en güzel kızı Jacy’yle, Sonny ise Charlene ile birliktedir. Büyüme sancıları eşliğinde bu durum değişecek, kasaba sınırları içinde keşfettikleri anlam ve yeni duygularla sinema salonunda oynayan son Western gibi çocuklukları da geride kalacaktır.

Bu kederli film belirli bir mekândan ziyade, yaşamak için bir sebep bulmanın güç olduğu, bir türlü çıkıp özgürleşilemeyen bir ruh halini anlatıyor. Anlattığı ruh halinin zamana direnişinde siyah beyaz çekilmiş olmasının da payı yadsınamaz. Ses bandının tamamen dönemin pop şarkılarından oluşması da seyirciyi yanıltmasın; çünkü yönetmen nostaljinin üzerine kurulu olduğu mitin kırılganlığını incelikle aşikâr ediyor.

Son Gösteri, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil toplamda sekiz dalda akademi ödülüne aday gösterilip yardımcı oyuncu kategorilerinde ödülü kazanmıştır. Bu yıl kaybettiğimiz yönetmen Peter Bogdanovich’in 1990’da ekibin büyük kısmını toplayarak, bu hikâyenin 32 yıl sonrasında, 1984 yazında geçen devam filmi Texasville’i çekmiş olduğunu da not düşelim.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.

The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController.