KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Tek Kullanımlık Hikaye

Tek Kullanımlık Hikaye

Tiyatro

BİLET AL

Tarih06 Aralık 2023

Saat 20:30

Mekan Alan Kadıköy

Alan Sahne

Kumbaracı50

Yazan: Volkan Çıkıntıoğlu

Yöneten: Gülhan Kadim

Yönetmen Yardımcısı: Ceyda Akel

Sahne Tasarım: Efe Arslan, Zekeriya Ece

Işık Tasarım: İsmail Sağır

Kostüm Tasarım: Riyana Tufanova

Afiş Tasarımı: Önder Sakıp Dündar

Oynayanlar: İsmail Sağır, Meriç Rakalar, Murat Kapu

"Hayatlarındaki küçük kayıpların üstüne, iklim krizinin ve değişen kent yaşamının büyük sorunlarına birlikte dalan üç kişinin hikayesi. İklim krizi, küçük bir araştırmayla bile, boyutlarını ve bireysel olarak yapılacakları kavrayabileceğiniz bilimsel bir veri. Bir yandan da ne yapacağımız bilemediğimiz devcileyin bir mesele… Tıpkı ölüm gibi, tıpkı geride kalan çocukluk gibi, tıpkı içinde yaşadığınız şehir gibi…" (Volkan Çıkıntoğlu)

"İklim krizi karşısında insanın hissettiği çaresizlik, büyük bir trajedi karşısında yakamıza yapışan inkar ya da 'biz ne yapabiliriz ki' duygularına sığınmayı getiriyor. Bu krizin asıl sahiplerinin; çevre politikalarını oluşturan devletlerin ve sanayinin sorumluluk alıyormuş gibi yapmaları küçük ölçekte daha büyük bir umutsuzluğa sebep oluyor. Bir mahalleden yola çıkılarak yazılmış ‘Tek Kullanımlık Hikaye’ oyununda, merceği kendimize de tutarak, kişisel kayıplardan gezegenin kaybına varan bir yolculuğu kara komik bir yerden anlatıyoruz. Melih, Cevdet ve Orhan; kendi dertlerine Dünya gezegeninin derdini de eklerler. Anlatmaya değer buldukları ortak hikayelerini bizimle paylaşırlar, belki herkesin bir umudu olur diye..." (Gülhan Kadim)

Ödüller:

- Savaş Dinçel Ödülleri 2023 "Yılın En İyi Yönetmeni"

- Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) Ödülleri 2023 "Yılın Yönetmeni"

+18

 

Değerli misafirlerimiz, etkinlikten en az 15 dakika önce gelmenizi, etkinlik sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, etkinlik sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.