KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Tenebre

Tenebre

Sinema

BİLET AL

Tarih22 Aralık 2022

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Tenebre

Yönetmen: Dario Argento

Senaryo: Dario Argento

Oyuncular: Anthony Franciosa, John Saxon, Daria Nicolodi, Giuliano Gemma, Christian Borromeo

İtalya / 1982 / Renkli

Dil: İtalyanca, İspanyolca / Türkçe Altyazılı

Süre: 101 dk.

Korku janrının, özellikle de giallo alt türünün ustalarından Dario Argento, doğaüstü anlatılar üzerine kurulu filmleri Suspiria (1977) ve Inferno’nun (1980) ardından Tenebre ile ustalığını ispatladığı giallo evrenine geri dönüyor; parlak renkler yerlerini soluk görüntülere bırakırken olaylar artık eksantrik setlerde değil, neredeyse fütüristik bir görünüme sahip Roma sokaklarında ve göz alıcı mimarili İtalyan evlerinde geçiyor.

Hem kendi kariyerini hem de giallo hikâyelerini hedef alan kişisel ve karanlık bir satir olarak da yorumlanabilecek Tenebre, korku romanlarıyla ünlenmiş başarılı yazar Peter Neal’ın hikâyesini takip eder. Son romanı Tenebrae’nin tanıtımını yapmak üzere Roma’ya giden Peter Neal eleştirmenlerle, menajeriyle ve şöhretle ilgili sorunlarla boğuşurken son romanında işlenen usturalı cinayetler gerçek hayatta da yaşanmaya başlar. Peter Neal bir giallo filmindeki her karakterin yaptığını yapar: İpuçlarını araştırmaya karar verir. Ne var ki bir noktadan sonra cinayetler romandan ayrışmaya başlayacak, polis de bir şekilde yazarın bu işin içinde olduğuna ikna olacaktır.

“Tenebre” İtalyancada “karanlık” anlamına geliyor olsa da film beklenmedik bir biçimde günışığında geçer. Argento bu şaşırtıcı tercihin nedenlerini şöyle açıklar: “Gece işlenen cinayetleri bile gün ışığında işleniyormuşçasına aydınlatmaya çalıştım. Cinayet ve korkunun yegâne eşlikçisinin gölgeler olmadığını göstermek istedim. Karanlık eşittir korku artık modası geçmiş bir formül.”

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.