KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Teyzem

Teyzem

Sinema

BİLET AL

Tarih28 Ocak 2023

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Teyzem

Yönetmen: Halit Refiğ

Senaryo: Ümit Ünal

Oyuncular: Müjde Ar, Mehmet Akan, Haldun Ergüvenç, Tomris Oğuzalp

Türkiye / 1986 / Renkli

Dil: Türkçe

Süre: 105 dk.

Senarist-yönetmen Ümit Ünal’a 1986 yılında Milliyet gazetesinin düzenlediği senaryo yarışmasında birincilik ödülü kazandıran Teyzem, yapımının üzerinden otuz beş yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen içinde yaşadığımız dönemin toplumsal dayatmaları düşünüldüğünde eskisinden de değerli bir bakış açısı sunuyor.

Eril bir bakış açısı üzerinden inşa edilen toplum baskısının çekirdek aile yapısını ne derece toksik bir kuruma dönüştürebileceğini gözler önüne seren Teyzem, filmin merkezindeki teyze karakteri ile yeğeni arasındaki ilişki aracılığıyla çekirdek aile dışında kalan bağların ne derece özel ve güçlü olabileceğini vurgulayarak sevginin ve aşkın farklı formlarına işaret ediyor.

Gecenin bir vakti babasının kucağında annesinin doğduğu eve getirilen Umur, hayatında büyük bir iz bırakacak olan teyzesi Üftade ile tanışır. Baskıcı üvey babasının bir nevi tutsağı haline gelen, aile ve toplum baskısının nefes aldırmadığı, kurtuluşunu aşkta arayan, aşktan yana da aradığını bulamayınca gitgide şizofreninin pençesine düşen Üftade’nin hikâyesine yeğeni Umur’un puslu anıları aracılığı ile şahitlik ediyoruz.

Halit Refiğ filmografisinin en güzel duraklarından biri olan Teyzem, Ümit Ünal’ın aileye ve topluma dair keskin gözlemleri, kadının aile ve toplumdaki yerini sorgulayan tavrı ve ana karakterine şefkatli yaklaşımı ile gücünü inceliklerle örülmüş senaryosundan ve anne yarısı teyze karakterine hayat veren Müjde Ar başta olmak üzere tüm oyuncu kadrosunun başarılı performanslarından alıyor.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.