KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Zabel

Zabel

Tiyatro

BİLET AL

Tarih26 Eylül 2021

Saat 21:00

Mekan Özgürlük Parkı Açık Hava Sahnesi

BGST

Metin: Aysel Yıldırım, Duygu Dalyanoğlu

Reji: Aysel Yıldırım, Duygu Dalyanoğlu, Sevilay Saral

Işık Uygulama: Zîlan Kaki

Efekt Tasarım ve Uygulama: Beril Sarıaltun

Afiş Tasarımı: Dilek Şenyürek

Grafiker: Damla Pinçe

Aksesuar, Kostüm Tasarım ve Uygulama: Duygu Dalyanoğlu, Elif Karaman, Maral Çankaya, Nilgün Ilgıcıoğlu

Dekor ve Işık Tasarım: Levent Soy, Zîlan Kaki

Sahne Resmi: Dilek Şenyürek (Sahnede kullanılan tüm resimler orijinal olarak oyun için yapılmıştır)

Özgün Müzik ve Düzenleme: Ari Hergel (Oyunda Ara Dinkjian’ın '1915-2015 / Truth & Hope' albümünden parçalar kullanılmıştır)

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’na, Berta Hafidu’ya, Boğaziçi Üniversitesi’ne, Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü’ne, Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’na, Burak Altındiş’e, Cüneyt Yalaz’a, Elif Yar’a, İlker Yasin Keskin’e, Mehmet Fatih Uslu’ya, Melissa Bilal’e, Ömer Faruk Kurhan’a, Tevrat Kuvancı’ya teşekkür ederiz.

Oynayanlar: Aysel Yıldırım, Duygu Dalyanoğlu, Elif Karaman, Maral Çankaya, Nihal Albayrak, Zeynep Okan.

Zabel Yesayan...

Doğum yeri Üsküdar, 1878.

Ölüm yeri meçhul.

Yazar, mücadeleperest, sürgün...

İstanbul’dan Fransa’ya, oradan da Sovyetler'e uzanan yolculuğu bir hapishane hücresinde son buluyor. Çocukluğunu, gençliğini, mücadele yıllarını, sürgün yaşamını hatırlıyor. Hücrenin karanlığına inat, solmuş hatıraları zihninde renkleniyor.

"Hafızamın köşelerinde kapalı kapılar açılıyor ve geçmiş anlar uyanıyor. Bir söz, unutulmuş bir bakış, günlük hayatın çoktan geçip gitmiş teferruatı yeniden hayat buluyor. Bunlar sadece hafızamdan geçmekle kalmıyor içlerindeki hüznü ya da saadeti de bana bir kez daha bahşediyorlar." (Zabel Yesayan, "Sürgün Ruhum", Aras Yayıncılık, 2016, Çev. Mehmet Fatih Uslu)

"7 Kadın", "Bir Kadın Uyanıyor", "Otobüs" gibi oyunlarımız ile şimdiye kadar pek çok kadının hikayesini anlattık. Kimi zaman dinlediğimiz bir hikayeden esinlendik, kimi zaman okuduğumuz bir gazete haberinden, ya da yanıbaşımızdaki bir arkadaşımızın sesinden… Bu defa bize çok da uzak olmayan bir geçmişte yaşamış bir kadının hayat öyküsü yol gösterdi bize. Zabel Yesayan’ın hatıraları, romanları, makaleleri, bugüne yazılmış mektuplar gibi... Şimdi, Zabel'in sesine kulak verelim birlikte.

Birçok ödül almış olan oyunumuza sizleri de bekliyoruz.

"Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu tiyatro birimi, kolektif bir çalışmayla, ünlü Ermeni aydını Zabel Yesayan’ın yaşamını tiyatro sahnesine taşıdı. Zabel Yesayan’ın son günlerinden bir sahneyle başlayan oyun, geri dönüşlerle çocukluk ve ilk gençlik yıllarından ilginç sahneler aktarıyor. Yıldırım ve Dalyanoğlu, canlandırdıkları karakterlerin ruh dünyasını kavrayıp rollerine yansıtabilmişler. Aysel Yıldırım’ın ‘Zabel’, Duygu Dalyanoğlu’nun ‘Dudu’ rolü ve özellikle Türkiye’de kadın mücadelesinin öncü isimlerinden Sırpuhi Düsap tiplemesi, bunun açık göstergeleri. İkincil rollerde yer alan Elif Karaman, Maral Çankaya ve Nihal Albayrak da hem oyunculukları, hem de metne serpiştirilmiş Ermenice sözcüklerdeki hatasız telaffuzlarıyla beğeni topladılar. Kaçırılmaması gereken oyunun, Zabel Yesayan’ın yaşam öyküsü fonunda bütün bir dönemi başarıyla tasvir ettiği söylenebilir. Anlatının etki gücünü artıran unsurlar olarak Ari Hergel’in beste ve düzenlemelerini, Levent Soy ve Zilan Kaki’nin dekor ve ışık tasarımı da belirtilmeli." (Pakrat Estukyan, Agos)

Ödüller:

- Direklerarası Tiyatro Ödülleri 2018, "En İyi Kadın Oyuncu"

- Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri 2018, "Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu"

- Tiyatro Eleştirmenler Birliği Ödülleri 2018, "Yılın Yerli Oyun Yazarı"

- Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri 2018, "Yılın Yerli Oyun Yazarı"

Tiyatrolar.com.tr

12+