KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

KÜLTÜR MERKEZLERİ

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

KÜLTÜR MERKEZLERİ

Gençlik Sanat Merkezi

Açılış Tarihi 2016

Çalışma Saatleri 10:00 - 18:00

Adres Acıbadem Mahallesi, Nazif Bey Sokak, No: 17 Kadıköy / İstanbul

Telefon 0216 418 60 34

Etkinlik Takvimini Görüntüle

Gençlik Sanat Merkezi, Kadıköy Belediyesi'nin çocukların sanatla buluşmasını sağlamak amacıyla 12 yıl önce başlattığı ve Kadıköylüler tarafından büyük kabul gören Çocuk Sanat Merkezi projesinden edinilen tecrübeyle,  14-22 yaş arası gençlerin gideceği bir sanat merkezinin eksikliği ve ihtiyacının karşılanması maksadıyla ortaya çıkmış bir projedir.

Kadıköy Belediyesi'nin Kadıköy'deki tarihi binaların aslına uygun olarak restore edilmesi ve yaşamaya devam etmeleri düşüncesi ile geliştirdiği restorasyon projesi çerçevesinde 2015 yılında bina arayışına geçilmiştir. Bu düşünceden hareketle 1913 yılında "Kız Mektebi" olarak açılan ve "Özdemiroğlu İlkokulu" adını alan, ama zaman içerisinde yok olmaya terk edilmiş tarihi bir köşk satın alınıp Gençlik Sanat Merkezi Projesi için restore edilmiştir.

Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezi olarak amacımız; gençleri ilgi alanları doğrultusunda yönlendirip yetiştirmek, ufuklarını genişletip yaşam kalitesini artırarak sosyal ve nitelikli bireyler olarak hayata hazırlamaktır.

Gençlik Sanat Merkezi, Kadıköy gençlerinin, kültür ve sanatla buluşma noktasıdır. Gençler, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda, yaratıcılıklarını da kullanarak ürettiklerini sunma ve sergileme fırsatı bulacaklardır. Kadıköy'de yaşayan ve okuyan 14-22 yaş arasındaki lise ve üniversite gençlerinin, kültürel, sanatsal ve sosyal gelişiminin desteklendiği ve gençlik aktivitelerinin düzenlendiği bir merkezdir. Gençler yapacakları çalışmaları kültürel platformda sergileme imkânına kavuşacaklardır.

Gençlik Sanat Merkezi kadrosu, faklı branşta kişisel gelişim çalışmaları düzenleyecek, konusunda uzman eğitmenlerden oluşmaktadır.  Merkeze yeni öğrenci alımı Ağustos ayının üçüncü haftasında belirlenen ve duyurulan tarihlerde EYBS sistemi üzerinden şahsen ve çevrimiçi (online) olarak yapılmaktadır. Şan bölümü dâhil olmak üzere tüm branşlara sınavsız öğrenci alınmaktadır. Tüm bu hizmet ve eğitimler gençlerimize Kadıköy Belediyesi tarafından ücretsiz verilmektedir.

Gençlik Sanat Merkezi’nde eğitimler Güz ve Bahar dönemi olarak iki dönem halinde yapılmaktadır. 1. Dönem Eylül-Ocak ortası (MEB yarıyıl tatili ile eş zamanlı), 2. Dönem Şubat-Haziran ikinci haftası…

Merkezimizde eğitim Eylül ayında başlar. Haziran ayının ikinci haftası son bulur ve üçüncü haftasının sonunda sertifika törenleri ile dönem sona erer. Eğitimler Eylül-Haziran ayları boyunca Pazartesi hariç hafta içi ve hafta sonu olmak üzere, haftada bir gün devam eder. Eğitimler branşına göre bir veya iki yıldır.

Müzik Bölümü

Müzik bölümümüz Keman, Gitar, Flüt, Akordeon, Bağlama ve Şan çalışmalarından oluşmaktadır.

Herhangi bir çalgı bölümünden 2 yıllık eğitimini tamamlayan öğrenci tekrar aynı branşta kayıt yaptıramaz. Branşlar yeni başlayanlar ve daha önce eğitim almış olarak iki bölümde değerlendirilir. Ders süresi branşlara göre değişiklik göstermektedir. Keman ve Gitar branşları 2 öğrenci ile 50 dakika, Bağlama ve Akordeon branşları 1 öğrenci ile 45 dakika, Piyano ile Şan branşları 1 öğrenci ile 30 dakikadır. Eğitim iki yıl sürmektedir. İki yıllık eğitimi tamamlayan öğrenciler dilerlerse oluşturulacak orkestralara seçme sınavıyla dâhil olabilecektir.

Şan Bölümü (1 öğrenci)

Ses eğitimi ve vokal, doğru şarkı söyleyiş teknikleri, repertuar çalışması ve anatomi bilgisini kapsayan konularda eğitim verilmektedir. Ders süresi 30 dakikadır. Sınavsız öğrenci alınmaktadır. Eğitim iki yıldır.

Dans Bölümü (4 öğrenci)

Salsa, Chacha, Bachata, Merenque ve Kizomba oluşan Latin dansları eğitimi verilmektedir.

Latin Dans figürlerini öğrenirken hem eğlenirler, hem de beyinsel aktivitelerini arttırmış olurlar. Hareketlerin çeşitliği içerisinde kol adım ve vücut izolasyon şekillerini kavrayabilme potansiyeli, vücutlarını doğru ve esnek bir şeklide kullanma ve kontrol etme becerilerini sağlar. Ders süresi 45 dakikadır. Sınavsız öğrenci alınmaktadır. Eğitim iki yıl sürmektedir.

Yaratıcı Drama (4 öğrenci)

Yaratıcı Drama, oyun ve doğaçlamalara dayanarak katılımcının sosyal iletişimini güçlendirirken, özgüvenine, uyum sağlamasına ve kendini ifade edebilmesine katkılar sağlarken katılımcının yaratıcılığını geliştirir. Oyun ve sanat, bir katılımcının gelişimi ve kendini keşfetmesi için en iyi yöntemdir. Ders süresi 80 dakikadır. Eğitim iki yıldır. Öğrenciler bu bölüme kontenjana göre, yetenek değerlendirme sınavı yapılmaksızın alınmaktadır.

Yaratıcı Yazım Atölyesi (4 öğrenci)

Yazı dünyasına bir giriş yapmak istiyorsanız, daha önce yazıyor ama nasıl yazacağınızı bilmiyorsanız bu çalışma sizi farklı ve yaratıcı bir çalışmaya götürecektir. Kendi kurmaca metinlerinizi yazarken yaratıcılığınızı daha iyi ortaya koyabilecek, temel yazım, kurgu, metin teknikleri hakkında bilgi düzeyinizi yükseltip, edebiyat dünyanızı geliştireceksiniz. Ders süresi 80 dakikadır. Eğitim iki yıldır.

Yaratıcı Dans (4 öğrenci)

Beden ve zihin arasında köprü oluşturarak koordinasyonu arttırarak, etkin biçimde kişilerarası iletişim kurmayı hedeflemektedir. Bireysel ve grup halinde serbest doğaçlamalar yapabilecek dikkat ve beceriyi geliştirmek. Sahne becerilerine katkı sağlamak duruş, postur, esneklik gibi çalışmaların öğrenilmesi, kişinin bedeni ve kendisini ifade biçiminin ve güveninin gelişmesi… Görsel sanatlar, Müzik, Şiir ve Ses arasındaki sinerjiyi pratik etmek; bu alandaki çalışmalarına destek olmak; dikkat, odaklanabilme, spontan olabilme becerisini geliştirmek; bedensel zekâyı geliştirmek için duyumsal ve kinestetik algıyı geliştirmek; Kişinin hareket hafızasını ve repertuarını genişletmek; oyun oynama kapasitesinin artısı ve buna bağlı olarak yaratıcılığın gelişimi hedeflenmektedir. İçsel yargılamaları bırakarak, başarısızlık, yeteneksizlik gibi kaygılardan kurtulmak ve yeteneklerini keşfetmek. Ders süresi 80 dakikadır. Eğitim süresi iki yıldır.

Başvuru Bilgileri

*Merkezimizde eğitim Eylül ayının başında başlar. Haziran ayının ikinci haftası son bulur ve üçüncü haftasının sonunda sertifika törenleri ile dönem sona erer.

*Eğitimler Eylül-Haziran ayları boyunca Pazartesi hariç hafta içi ve hafta sonu olmak üzere, haftada bir gün devam eder. Eğitimler her branşta iki yıldır.

*Her bir öğrenci dönem boyunca sadece bir bölümden yararlanacaktır.

*Dönem başı itibari ile ilk ay 2 çalışmaya gelmeyen veya dönem boyunca mazeretsiz 4 derse katılmayan öğrencinin kaydı silinecektir.

*Merkeze yeni öğrenci alımı Ağustos ayının 3.haftasında (belirlenen ve duyurulan tarihlerdeki kayıtlarla yapılmaktadır) EYBS sistemine giriş yapılarak başlar. Kayıtlar yalnızca çevrimiçi (online) kayıt yapılarak gerçekleştirilmektedir.

*Başvuru için Kadıköy ilçe sınırları dâhilinde ikamet etme veya Kadıköy ilçe sınırları dâhilindeki üniversite, lise ve dengi okullarından birine devam edildiğini gösteren öğrenci belgesi şartı aranmaktadır.

*Merkeze 14-22 yaş arası öğrenciler başvurabilecektir.

* Başvurular her eğitim dönemi öncesi Kadıköy Belediyesi’ne ait görsel mecralarda ve web sitesinde (www.kadikoy.bel.tr) duyurulmaktadır.

* Gençlik Sanat Merkezi, Pazartesi hariç hafta içi 10.00-18.00 ve hafta sonu 10.00-17.00 saatleri arasında açıktır.

* Detaylı bilgi Acıbadem Mahallesi, Nazif Bey Sok. No.17 adresindeki Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezi öğrenci işlerinden veya 0216 418 60 34 numaralı telefondan edinilebilir.

İletişim

Detaylı bilgi için Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezi'ne başvurabilir ya da web sayfamızı ziyaret edebilinir.

Gençlik Sanat Merkezi'mizde; alanında üniversitelerden mezun 13’ü müzik, 2’si dans ve 2 tanesi drama bölümü olmak üzere toplam 17 tane ders ücretli öğretmenimiz bulunmaktadır. Bu öğretmenlerimiz kişisel gelişim ve sanat derslerinde öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmeye çalışmaktadır.

İdari Personel Kadrosu

Genel Sanat Yönetmeni: Halit Süha Çelikkıran

Veri Giriş ve Raporlama Personeli: Merve Akbal, Nejla Kimençe

Öğretmen Kadrosu:

Ozan Akgöz (Akordeon)

Elif Kay, Fazilet Polat (Flüt)

Erdem Muallaoğlu, Bediz İsgilip, Berfin Ayna (Piyano)

Taha Karakoç, Selen Özcan (Gitar)

Batuhan Çakmak (Keman)

Onurcan Bora (Bağlama)

Fevzi Çankaya, Buğra Uğur, Uğur Etiler (Şan)

Emre Ünsal (Latin Dans)

Nilüfer Esin Berberoğlu (Yaratıcı Dans-Hareket)

Nihayet Nihal Köse, Mustafa Barış Yalçınsoy (Yaratıcı Drama)

Gençlik Sanat Merkezi eğitim süreci boyunca hafta içi 10.00-18.00 hafta sonu da 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Derslerin bitiminden yeni eğitim yılı başlangıcına kadar yaz boyunca merkez 08.00-17.00 saatleri arasında açık olacaktır. Merkez 9 derslik, 1 performans salonu ve 1 sergi salonu ile müstakil bahçeli bir binada hizmet vermektedir.

.