KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

HABERLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

HABERLER

Emin Alper yönetimindeki Sinematek hazırladığı film programıyla yaz boyunca Kalamış’ta

Emin Alper yönetimindeki Sinematek hazırladığı film programıyla yaz boyunca Kalamış’ta

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi, yeni sanat yönetmeni Emin Alper yönetiminde hazırladığı film programıyla yaz boyunca Kalamış’ta.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi’nin 2019 yazında Jak Şalom’un sanat yönetmenliğinde düzenlediği, Kadıköy ve İstanbullular tarafından büyük ilgi gören “Yıldızlar Altında Sinema” açık hava film gösterimleri, geçen sene verilen zorunlu aradan sonra tekrar seyirciyle buluşuyor. Üstelik sinemada ve büyük ekranda film izlemeye hasret kaldığımız bunca zamanın ardından çok daha genişletilmiş, uzun zamana yayılmış ve zenginleştirilmiş bir programla geri dönüyoruz. Hem pandeminin, hem de yaşadığımız kasvetli siyasal ortamın bir an önce geride kalması ve mücadele azmimizin hiçbir zaman kaybolmaması ümidiyle, Kadıköylüleri ve İstanbulluları yaz boyunca Kalamış Parkı’na davet ediyoruz.

Hepimiz için çok zorlu bir bir buçuk yılı geride bıraktık. En kötüsü bir yana sağlığımızı, sevdiklerimizi, işimizi kaybetme kaygısı ile evlerimize kapandık, yalnızlaştık, bizi bir araya getiren ve hayata bağlayan tutkularımızdan uzak kaldık. Sinema da bunlardan biriydi. Sinematek/Sinema Evi ekibi olarak bu uzun ayrılık sürecini, Sinematek fikrini zamanın ihtiyaçlarına uygun şekilde hayata geçirmek için gereken şartları oluşturmak için çalışarak ve yeniden beyazperdede bir arada film izleyeceğimiz günlere hazırlanarak geçirdik.

Bu arada ekibimiz genişledi, Sinematek/Sinema Evi’nin inşaatı tamamlanan binasında kütüphane, arşiv ve program çalışmalarını sürdürmeye başladı ve sinemacı Emin Alper, Sinematek/Sinema Evi’nin sanat yönetmeni olarak göreve başladı.

Sinematek/Sinema Evi’nin Yeni Sanat Yönetmeni Emin Alper

Emin Alper ulusal ve uluslararası festivallerde takdir gören üç filmiyle sinema izleyicisinin iyi tanıdığı bir isim. Bugünlerde dördüncü filminin çekimlerini sürdüren yönetmen, Boğaziçi Üniversitesi’nde iktisat ve tarih eğitimi aldı, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde Modern Türkiye Tarihi üzerine doktora yaptı. Üniversitenin sinema kulübü ve tiyatro topluluğunda yer aldığı yıllarda sinemayla daha yakından ilgilenmeye başladı. Bu sırada birkaç arkadaşıyla birlikte Görüntü dergisini çıkardı ve ilk sinema filminin senaryosu üzerinde çalışmaya başladı. İTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümünde tarih ve siyaset dersleri veren Emin Alper ilk kısa filmi Mektup’u 2005’te, ikinci kısa filmi Rıfat’ı 2006’da çekti. 2012 tarihli ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nin genç sinemacılara ve yenilikçi sinema yapıtlarına ayrılan Forum Bölümünde yaptı. Berlin’den Caligari ve En İyi İlk Film dalında Mansiyon ödülleriyle dönen Tepenin Ardı daha sonra birçok festivalde gösterildi; İstanbul Film Festivali Altın Lale ve Asya Pasifik En İyi Film Ödülü gibi birçok önemli ödül kazandı. İlk filmin ardından 2015’te Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü alan ikinci filmi Abluka ve dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan filmi filmi Kız Kardeşler geldi.

Hayata Dönmenin Sevincini Film İzleyerek Kutlayalım!

Emin Alper’le beraber hazırladığımız ilk program, yaz boyunca devam edecek her zamankinden geniş bir Yıldızlar Altında Sinema programı. Sinema tarihinin kayda değer örneklerinden oluşturduğumuz bu programı, içinden geçtiğimiz zor dönemin bizde uyandırdığı duygu ve düşüncelerle belirlediğimiz bir tema üzerine kurduk. Pandeminin yanı sıra ülkemizin ekonomik ve siyasi koşulları nedeniyle de dayanma gücümüzün ve sabrımızın sınandığı bugünlerde insanın daha iyi bir dünya için verdiği mücadeleyi, baskı ve zorluklar karşısındaki direnme azmini, haysiyetini koruma çabasını ve dayanışma geleneğini hatırlamak hepimize iyi gelir diye düşünerek bu temaları ele alan filmlerden 18 filmlik bir seçki hazırladık. 3 Temmuz-25 Ağustos tarihleri arasında yaz boyunca haftada iki gece bu programla Kalamış Parkı’ndayız.

Charlie Chaplin’in Şehir Işıkları filminin canlı orkestra müziği eşliğindeki gösterimiyle başlıyoruz

Programın açılışını yine bir Charlie Chaplin filmi konseriyle yapıyoruz. Chaplin’in olağanüstü bir performans sergilediği unutulmaz final sahnesi ile bugün hâlâ izleyenin hayata ve insana inancını tazeleyen Şehir Işıkları filmini, Chaplin’in yazdığı, 2004’te Timothy Brock tarafından restore edilen ve 3 Temmuz akşamı Kerem Esemen yönetimindeki İstanbul Film Müzikleri Orkestrası tarafından yorumlanacak müzik eşliğinde izleyeceğiz.

Ardından, Avrupa Kupası finalinin hemen ertesinde futbol aşkını antifaşist direniş ruhuyla birleştiren bir sinema klasiği Cehennemde İki Devre ile devam ediyoruz.

Seçkimizin önemli bir kısmı sinema klasiklerinden oluşmakla birlikte ilk kez bu sene açık hava gösterimlerimiz bir filmin prömiyerine de ev sahipliği yapıyor. Kelly Reichardt’ın uzun süredir beklenen filmi İlk İnek’in Türkiye’deki ilk gösterimini MUBI işbirliğiyle Kalamış Parkı’nda gerçekleştiriyoruz.

3 Temmuz-25 Ağustos tarihleri arasında Kalamış Parkı’nda kurulacak büyük perdede seyirciyle buluşacak 18 filmlik bu özel Yıldızlar Altında Sinema programı hakkındaki ayrıntılara web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Programa katkılarından dolayı Goethe Enstitüsü, Macar Kültür Merkezi, Japonya Konsolosluğu, Cervantes Enstitüsü ve MUBI’ye çok teşekkür ediyoruz.

Gelin, sinema perdesinde film izlemeye hasret kaldığımız bunca zamanın ardından yeniden hayata dönmenin sevincini yıldızlar altında film izleyerek kutlayalım!

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi Kalamış Parkı Gösterim Programı

03.07.2021 - Şehir Işıkları (City Lights), C. Chaplin, 1936, 87 dk.

04.07.2021 - Cehennemde İki Devre (Két félidö a pokolban), Z. Fabri, 1961, 140 dk.

07.07.2021 - İlk İnek (First Cow), Kelly Reichardt, 2019, 122 dk.

11.07.2021 - Ofsayt (Offside), Jafar Panahi, 2006, 93 dk.

14.07.2021 - Rıhtımlar Üzerinde (On the Waterfront), E. Kazan, 1954, 108 dk.

18.07.2021 - Sürü, Zeki Ökten, 1979, 125 dk.

21.07.2021 - Zafer Madalyası (Bad Day at Black Rock), John Sturges, 1955, 81 dk.

25.07.2021 - Cadı Kazanı (The Crucible), Nicolas Hytner, 1996, 124 dk.

28.07.2021 - Roma Açık Şehir (Roma città aperta), Roberto Rossellini, 1945, 103 dk.

01.08.2021 - Ay Carmela! (¡Ay, Carmela!), C. Saura, 1990, 102 dk.

04.08.2021 - Özel Bir Gün (Una giornata particolare), E. Scola, 1977, 106 dk.

08.08.2021 - Katerina Blum'un Çiğnenen Onuru (Die verlorene Ehre der Katharina Blum), V. Schlöndorf, M. von Trotta, 1975, 106 dk.

11.08.2021 - Muhteşem Kadın (Una Mujer Fantastica), Sebastian Lellio, 2017, 104 dk.

15.08.2021 - Persepolis, Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi, 2007, 96 dk.

18.08.2021 - Narayama Türküsü (Narayama bushikô), Shohei Imamura, 1983, 150 dk.

22.08.2021 - Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, Yavuz Turgul, 1990, 106 dk.

25.08.2021 - Bırak Güneş İçeri Girsin (Hair), M. Forman, 1979, 121 dk.

* Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilecektir.     

Program hakkında ayrıntılı bilgi için:  http://sinematek.kadikoy.bel.tr/

Etkinlik takvimini görmek için: http://kultursanat.kadikoy.bel.tr/tr/kadikoyde-kultur-sanat

 


Fotoğraf Galerisi