KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

KÜLTÜR MERKEZLERİ

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

KÜLTÜR MERKEZLERİ

Karikatür Evi

Açılış Tarihi 2016

Çalışma Saatleri 09:00 - 17:00

Adres Hasanpaşa Mahallesi Kurbağalıdere Caddesi No: 69 Kadıköy / İstanbul Not: Karikatür Evi’ne, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Belediye Durağı'ndan da ulaşılabilir.

Telefon 0216 418 10 49

Etkinlik Takvimini Görüntüle

1906 yılında inşa edilmiş, bugüne değin konut olarak kullanılan, Kadıköy Belediyesi tarafından restore edilerek 30 Eylül 2016’da açılışı gerçekleştirilen Karikatür Evi, bir kültür ve sanat kenti olan Kadıköy’de karikatür sanatının gelişmesini, karikatürü her yaştan Kadıköylü ile buluşturmayı, aynı zamanda karikatür sanatını geleceğe aktaracak eğitim odağını yaratmayı hedeflemektedir.

Karikatür Evi, eleştirel akıl ve mizah kültürünün gelişmesi, tarih boyunca karikatürün ifade ettiği değerlerin yaşatılması ve geniş kesimlere ulaştırılması için yarışma, panel, konferans ve sergilerle yurttaşlara ulaşacaktır.

Başta Türkiye karikatürü olmak üzere, karikatür belleğini de barındıracak bir arşiv ve kütüphaneye sahip olacak. Türkiye karikatürünün tarihsel gelişiminin arşivi, bu gelişim içinde üretilen ürünlerin envanterini gelecek kuşaklara aktarılmak üzere Karikatür Evi’nin belleğinde olacak. Gazete, dergi, kitap ve dijital mecralar başta olmak üzere birçok alanda çizgilerle özel bir dil oluşturan karikatür sanatını sevenlerin buluşma noktası olacak.

Karikatür odaklı araştırma, kaynak veri anlamında bir başvuru adresi olacaktır. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin, bağımsız araştırmacıların ve konuya meraklı yurttaşların faydalanacağı arşiviyle karikatürle buluşmak isteyen herkese kapıları açık olacaktır.

Karikatür Evi Çalışma Saatleri:

Pazartesi-Cuma: 09.00-17.00

Cumartesi-Pazar: Kapalı

Etkinlik Yönetimi

Atölyeler (karikatür, çizgi roman, illüstrasyon vd. çizgi alanlarında),
Anma ve söyleşiler (çizer ve çizgiye dair yazarlarla tematik olarak),
Buluşmalar (imza, amatör günleri),
Sergiler.

Kütüphane ve Arşiv

Türkiye karikatürünün belleğini bir araya getirecek nitelikli bir arşiv çalışması Karikatür Evi’nin önemli başlıklarından biridir.

Karikatür ve çizgi alanında; çıkmış bütün dergilerin, yayımlanmış ciltlerin, gazetelerde yer alan çizim serilerinin, teknik, sanatsal ve anı kitaplarının, Osmanlıca ve farklı Anadolu dillerinde yayımlanmış karikatürlerin, dijital ve basılı hallerinin uygun arşiv sistemi içerisinde toplanması ve erişilebilirliğinin sağlanması hedeflenmektedir.

Envanter Toplama

- Usta çizerlerin orijinal çizimlerinin toplanması
- Sergi ve yarışma envanterinin depolanması
- Tıpkıbasım vb. tekniklerle envanterin koruma altına alınması

Eğitim ve Aktarım

Karikatür Evi her yaştan yurttaşa açık bir hizmet binası olmasının yanı sıra karikatür sanatının gelecek kuşaklara aktırılması hedefine uygun olarak çocuklar ve gençlere yönelik özel bir karikatür, çizgi okulu işlevi görecektir.

Dijital teknolojinin gelişimini de göz önünde bulundurarak, disiplinler arası bir bakış açısıyla eğitim ve aktarım işlevinin görülmesi için;

Çocuklarla karikatüre giriş atölyeleri,
Gençlerle karikatür, çizgi roman, illüstrasyon atölyeleri,
Yaş gruplarına dönük karikatür yarışmaları düzenlenecektir.

Sürekli Sergiler

Karikatür Evi aynı zamanda süreli bir karikatür sergisi işlevi de görecektir. Yıllık planlama uyarınca gerçekleşecek bireysel ve karma sergilerle karikatür izlemek isteyen yurttaşlar Karikatür Evi’nde çeşitli sergiler bulacaklar.

Farklı tema ve başlıklarda sürekli açık dijital ya da matbu karikatür sergilerinin açılması,
Organizasyonu yapılan yarışmaların çıktılarının sergilenmesi,
Dünyadan nitelikli karikatür sergilerinin dijital ya da matbu biçimde sergilenmesi.

Karikatür Aktüalitesi

Karikatürün tarihsel birikimi ile bugünün birleştirilmesi için Karikatür Evi içerisinde özel bir bakış açısı olacaktır. Bu anlamda karikatürün tarihsel evlerinin doğru anlatılması, el çiziminden dijital cihazlarla çizime değin, yolculuğun tüm evleri Karikatür Evi’nde yer bulacaktır.

Eleştirel mizahın, soyutlama ve incelikli düşünme kapasitesinin, espri yeteneğinin, yergiye karşı hoşgörünün buluşma noktası olan karikatürün dünyasındaki yerel ve evrensel gelişmeler Karikatür Evi tarafından takip edilecektir.

Güncel karikatür dergilerinin ve ciltlerinin bulundurulması,
Ülkemizde ve dünyada karikatür alanındaki gelişmelerin takibi,
Karikatür sanatçıları ve kurumlarıyla bağlantı kurulması.

Ayrıntılı bilgi için karikaturevi.kadikoy.bel.tr adresini kontrol ediniz.