KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

KÜLTÜR MERKEZLERİ

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

KÜLTÜR MERKEZLERİ

Sinematek/Sinema Evi

Açılış Tarihi 2021

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

Adres Osmanağa Mahallesi Hasırcıbaşı Caddesi Hasırcı Sokak No:16 Kadıköy / İstanbul

Telefon +90 216 771 72 79

Etkinlik Takvimini Görüntüle

“Sinema bir şenliktir!”…

Kültür tarihimizin köşe taşlarından biri olan ve hep özlemle hatırlanan Sinematek Derneği’nin kurucu ve yöneticisi Onat Kutlar böyle diyordu. Derneğin kapatılmasından neredeyse yarım asır sonra sinematek fikrini çağa uygun şekilde hayata geçirmek için yola çıkan Kadıköy Belediyesi, şimdi tüm sinemaseverleri yeniden bu şenlikte buluşmaya, Sinematek/Sinema Evi’ne davet ediyor.

Türkiye’de ve Fransa’da sinematek çalışmaları içinde görev almış Jak Şalom öncülüğünde, Kadıköy Belediyesi’nin çabaları ile kurulan Sinematek/Sinema Evi, Sinematek Derneği’nin ülkemizin kültür hayatında oynadığı paha biçilmez rolü çağa uygun bir biçimde yeniden canlandırmayı, sinemayı sanat olarak değerlendiren izleyici için bir kültür merkezi işlevi görmeyi, sinema tartışmayı ve sinema üzerine söz üretmeyi amaçlayan faaliyetlerini, mimari projesiyle iki ödül kazanan Kadıköy’deki tarihî binasında sürdürecek.

Dijital teknolojinin yükselişi ve ana akım sinemanın tekelci duruşu nedeniyle neredeyse yok olmakta olan beyazperdede film izleme deneyimini yaşatmayı amaçlayan Sinematek/Sinema Evi, 160 kişilik tam donanımlı Onat Kutlar Sinema Salonu’nda sinema sanatının seçkin örneklerini, sunumlar ve söyleşiler eşliğinde seyirciyle buluşturur.

Film programında sinema tarihine geçmiş büyük klasiklerin yanı sıra yeni sinemacılara, keşif değeri taşıyan filmlere, ticari salonlarda izleme imkânı bulunmayan canlandırma, belgesel ve kısa film alanındaki eserlere yer verir.

Mükemmel bir seyir deneyimi sunmak üzere tasarlanan sinema salonunun yanı sıra düzenli programların yer alacağı sergi ve etkinlik salonları, sinema kütüphanesi ve kişisel film izleme köşeleri sinemaya ilgi duyan ve sinema alanında çalışan herkese açıktır.

Günümüz arşivcilik tekniklerine uygun yapılandırılan, randevuyla hizmet verecek Sinematek/Sinema Evi Arşivi, sinemaya ilişkin belge, fotoğraf, afiş ve benzeri film dışı materyalleri koruma altına almak ve erişime açmak üzere faaliyetlerine başlamıştır.

Sinematek/Sinema Evi, sinema sanatının gelişimini yakından takip etme olanağı sunan ve sinemaya dair güncel konuların demokratik ve bağımsız bir zeminde tartışılmasına katkıda bulunmayı hedefleyen söyleşi, atölye, eğitim ve seminer çalışmaları yapar, yayınlar çıkarır.

Sinematek/Sinema Evi ayrıca, sinemacılar, sinema profesyonelleri, sinema yazarları ve sinema üzerine çalışan akademisyenlerin araştırma, tartışma ve üretme süreçlerinde bir araya geldikleri bir buluşma noktası olmayı hedeflemektedir.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, yalnızca Mobilet üzerinden temin edilebilmektedir. Sinematek/Sinema Evi’nin gişesi yoktur.

Çalışma Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10:00-22:00

İşbirlikler kapsamında ortak gerçekleştirilen etkinliklerin farklı kanallardan satışa sunulan bilet ücretlerinden Kadıköy Belediyesi sorumlu değildir.

Etkinliklerden öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, paso/kart/kimlik göstererek %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.

Sinematek/Sinema Evi programda değişiklik yapma hakkına sahiptir, program değişikliğiyle ilgili duyurular Sinematek/Sinema Evi sosyal medya hesaplarından yapılır.

Arşiv ve Kütüphane Çalışma Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10.00-18.00. 

Kütüphane, okuma alanı randevuyla hizmet vermektedir. Kadıköy Belediyesi Kütüphane Randevu Sistemi: https://kutuphanerandevu.kadikoy.bel.tr/

Arşiv randevuyla hizmet vermektedir. Ayrıntılı bilgi ve randevu için Sinematek/Sinema Evi ile iletişime geçebilirsiniz.

7163 sayılı Kanun'un 7. maddesi gereğince sınıflandırılmamış filmler 18+ kabul  edildiğinden film gösterimlerine, programda aksi belirtilmedikçe 18 yaş altı sinemaseverlerimiz katılamaz.

İletişim:

[email protected]

+90 216 771 72 79

+90 216 771 72 98

Osmanağa Mahallesi, Hasırcıbaşı Caddesi
Hasırcı Sokak No:16, Kadıköy / İstanbul

 

http://sinematek.kadikoy.bel.tr/