KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

1984 - Büyük Gözaltı

1984 - Büyük Gözaltı

Tiyatro

BİLET AL

Tarih03 Aralık 2022

Saat 20:30

Mekan Caddebostan Kültür Merkezi

Büyük Salon

Perdeci Oyuncuları

Yazan: George Orwell

Uyarlayanlar: Robert Owens, Wilton E. Hall, William A.Miles
Çeviri: Artun Özsemerciyan, Celal Üster 
Yöneten: Rutkay Aziz
Kurgu: Taner Barlas
Dekor ve Kostüm Tasarım: Metin Deniz
Müzik: Cahit Berkay
Reji Asistanı: Andaç Sayın
Işık Tasarım: Mahmut Özdemir
Projeksiyon Oyuncuları: Ali Gül, Gülşah Kıray Barlas, Ezgi Erdilek, Aykut İşpir, Bekir Akbaş, Özgür Can Akbaş

Oynayanlar: Rutkay Aziz, Taner Barlas, Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levend Yılmaz, Aytaç Öztuna, Hüseyin Demir, Hüseyin Uçurtma

George Orwell'in 1949 yılında yayınlanan ve kısa sürede kült mertebesine erişmiş eseri 1984, distopya türünde bir romandır. ''Büyük Birader'', ''Düşünce Polisi'', ''101 Numaralı Oda'', "2+2=5'' gibi çeşitli terminolojileri ve kavramları günümüz lügatine dâhil etmiştir.

1984 romanında dünya üç ayrı rejimle yönetilmektedir: Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya... Okyanusya, düşünmeden itaat eden ve Büyük Birader adında birine bağlılıkları olan halkın yaşadığı devlettir. Toplumdaki tüm insanların hareketleri, düşünceleri ve davranışları izlenmektedir. Bir yeraltı örgütü olan muhalif özellikteki Kardeşlik ve bu örgütün lideri Goldstein, toplumun düşmanı olarak görülür.

Romanın başkarakteri Winston'ın çeşitli olaylara dâhil olması akıllarda birtakım soru işareti bırakacaktır: Büyük Birader ve Goldstein gerçekten yaşıyorlar mıdır?

Bu distopik dünya, Perdeciler aracılığıyla tiyatro sahnesinde tekrar hayat bulup seyircisiyle buluşuyor.

+9

 

Değerli misafirlerimiz, etkinlikten en az 15 dakika önce gelmenizi, etkinlik sırasında alana giriş çıkış yapmamanızı, girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, etkinlik sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.