The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController. The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController.

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Aguirre, Tanrının Gazabı

Aguirre, Tanrının Gazabı

Sinema

BİLET AL

Tarih26 Mart 2023

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Aguirre, Tanrının Gazabı (Aguirre, der Zorn Gottes)

Yönetmen: Werner Herzog

Senaryo: Werner Herzog

Oyuncular: Klaus Kinski, Ruy Guerra, Helena Rojo, Del Negro, Peter Berling, Cecilia Rivera

Batı Almanya, Meksika, Peru / 1972 / Renkli

Dil: Almanca, Keçuva, İspanyolca / Türkçe Altyazılı

Süre: 95 dk.

Hikâyesi kulaktan kulağa anlatılan kayıp altın şehir El Dorado, 16'ncı yüzyılda kimi İspanyol istilacıların Amazon'da başarısız keşif gezilerine çıkmasına sebep olmuştu. Bu şekilde ünü giderek artan El Dorado miti, o zamandan günümüze sayısız kurmaca hikâyeye de kaynaklık etti. Aguirre, Tanrının Gazabı da bunlardan biri...

Film 1560 yılında bir grup İspanyol konkistador ve yanlarına aldıkları yerlilerin And Dağları'nda çıktıkları keşif yolculuğunu konu alır. Amaç El Dorado'yu bulmaktır, ama dağlar ve ormanda geçen zorlu yolculuk sırasında erzakları büyük ölçüde tükenir. Yolculuğun sonlandırılması gündeme geldiğinde Don Lope de Aguirre isyan çıkartarak komutayı ele geçirir. Hırsı nedeniyle giderek delirir ve tüm keşif ekibini kendisiyle beraber ormanın içinde kaybolmaya sürükler.

"Aguirre, Tanrının Gazabı", çekildiği dönemde benzeri olmayan bir macera filmidir. Werner Herzog'un 370 bin dolar gibi küçük bir bütçeyle Peru'da yağmur ormanlarında çektiği film, başlı başına bir meydan okumadır. Bu nedenle kamera arkası hikâyesi filmde anlatılan keşif gezisiyle benzerlikler taşır. Klaus Kinski'nin canlandırdığı Aguirre'yi teslim alan delilik, üst üste yaşanan talihsizliklerle sete de sıçrar. Kinski ve Herzog'un sette ettiği kavgalar, karşılıklı çekilen silahlar ve ölüm tehditlerine rağmen, yönetmen ve oyuncu sonraki yıllarda dört filmde daha beraber çalışır.

Görüntü yönetimi, müziği ve Kinski'nin ürkütücü performansıyla âdeta seyirciyi hipnotize eden Aguirre, Tanrının Gazabı, Kıyamet'i (Apocalypse Now, 1979) çekme sürecinde Francis Ford Coppola'ya ilham vermiş ve elli yıldır sayısız yönetmeni etkilemiş bir kült filmdir.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.

The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController.