KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Asiye Nasıl Kurtulur

Asiye Nasıl Kurtulur

Sinema

BİLET AL

Tarih24 Mart 2023

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Asiye Nasıl Kurtulur

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Senaryo: Barış Pirhasan, Atıf Yılmaz, Nuran Oktar

Oyuncular: Müjde Ar, Ali Poyrazoğlu, Hümeyra, Füsun Demirel, Yaman Okay

Türkiye / 1986 / Renkli

Dil: Türkçe

Süre: 81 dk.

Vasıf Öngören’in ünlü tiyatro eseri "Asiye Nasıl Kurtulur?" ilk olarak 1973’te Nejat Saydam tarafından, Türkan Şoray’ın başrolde olduğu bir versiyonla beyazperdeye taşınmıştır. Bundan 13 yıl sonra usta yönetmen Atıf Yılmaz’ın imzasıyla ikinci kez sinemaya uyarlanan metin, genelevde çalışan ve buradan kurtulmak için yardım arayan genç bir kadının başından geçenleri sıradışı bir kurguyla takip eder.

Düzene meydan okuyan kadın karakterleri merkezine alan filmleriyle tanınan Atıf Yılmaz, Asiye Nasıl Kurtulur’da, ataerkil bir düzende kırılması neredeyse imkânsız bir döngünün içerisine hapsedilen ve kendi bedeni üzerinde dahi söz hakkı bulunmayan bir kadının var olma mücadelesini işlerken karakterlerle birlikte izleyiciyi de derin bir çaresizlik sarmalına hapseder.

Filmin hikâyesi, Asiye’nin Fuhuşla Mücadele Dernekleri Genel Başkanı Seniye Gümüşcü’ye yazdığı ve kendisini kurtarması için yardım istediği bir mektupla başlar. Ahlakçı bir karakter olan Seniye, çeşitli önyargılarla Asiye’nin çalıştığı geneleve gittikten sonra kendisini garip bir müzikal gösterinin içerisinde bulur. Genelevin sahibi Melahat ve yardımcısı Selahattin, hazırladıkları Asiye Nasıl Kurtulur adlı oyunu sahnelemeye başlarlar. Asiye’nin çocukluğundan itibaren yaşadıklarını anlatan ve farklı kurtarılma senaryolarını işleyen bu oyun, Seniye’nin itirazlarıyla gösteriyi yönlendirmesiyle sürer. Ancak ilerledikçe Asiye’nin içerisinde bulunduğu koşullar Seniye’yi de zorlamaya başlar. Asiye mahkûm edildiği şartlara direnmeye çalıştıkça çarpık sistem tarafından aşağı çekilecektir.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.