KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Aşk Açlığı

Aşk Açlığı

Sinema

BİLET AL

Tarih23 Mart 2023

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Aşk Açlığı (Mahlzeiten)

Yönetmen: Edgar Reitz

Senaryo: Edgar Reitz

Oyuncular: Heidi Stroh, Georg Hauke, Nina Frank, Ruth von Zerboni, Ilona Schütze, Peter Hohberger

Batı Almanya / 1967 / Siyah Beyaz

Dil: Almanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 90 dk.

20 yaşındaki Elisabeth fotoğraf okumaktadır, ondan birkaç yaş büyük Rolf ise tıp. Elisabeth Hamburg'da limanda bir ödev için çekim yaparken tesadüfen tanışırlar. Romanlarda okudukları ve filmlerde gördükleri ilk görüşte aşk böyle bir şeydir. Elisabeth okumaktan vazgeçer, çünkü artık hayatının odağında Rolf vardır. Çok geçmeden evlenirler ve ilk çocukları dünyaya gelir. Film genç çiftin gelgitli ilişkisini zamansal atlamalarla anlatır.

Oberhausen Manifestosu'nun imzacılarından Edgar Reitz'ın bir dizi deneysel kısa filmden sonra çektiği ilk uzun metrajı seyirciye bir aşk hikâyesinden fazlasını anlatmayı hedeflemekteydi. Elisabeth ve Rolf bir yandan yaşama sevincinin, aşkın ve tutkunun peşinden gitmek ister ama omuzlarında ağır bir yük vardır. Savaş sonrası Almanya'da ekonomik mucizenin gerçekleşmesi için ebeveynleri üzerlerine düşeni yapmıştır ve şimdi sıra onlardadır. Toplumun “faydalı” bir parçası olmak için okumaları, çalışmaları, üretmeleri, tüketmeleri, evlenmeleri ve çocuk yapmaları beklenir. Bir türlü eski Almanya'nın gölgesinden kopamamaları ve kendi içlerinde yaşadıkları varoluşsal çatışma, en nihayetinde ilişkilerini de tüketir. Kritik bir anda karşılarına kurtarıcı gibi çıkan Mormonlar da Amerika'nın Batı Almanya üzerindeki etkisini düşününce yine anlamlı ve iğneleyicidir.

1967 yılında Venedik'te Altın Aslan için yarışan Aşk Açlığı, festivalden En İyi İlk Film ödülüyle dönmüş ve Genç Alman Sineması'nın uluslararası tanınırlığında önemli bir rol oynamıştır.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.