KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Ayaktakımı Arasında

Ayaktakımı Arasında

Sinema

BİLET AL

Tarih07 Aralık 2022

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Ayaktakımı Arasında (Les bas-fonds)

Yönetmen: Jean Renoir

Senaryo: Maksim Gorki (oyun), Yevgeni Zamyatin, Jacques Companéez, Jean Renoir, Charles Spaak

Oyuncular: Jean Gabin, Suzy Prim, Louis Jouvet, Jany Holt, Vladimir Sokoloff, Robert Le Vigan, René Génin, Junie Astor

Fransa / 1936 / Siyah Beyaz

Dil: Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 95 dk.

Kumar yüzünden iflas eden bir baron intihar etmeyi düşündüğü sırada silahının kayıp olduğunu fark eder ve onu soymayı tasarlayan hırsız Pépel’le karşılaşır. Baron ve Pépel beklenmedik bir dostluk geliştirirler. Çok geçmeden her şeyini kaybeden baron, Pépel’in yoksul yaşamına dahil olur ve “ayaktakımı”yla aynı fakirhanede kalmaya başlar. Bu sırada, birlikte yaşadıkları bu derme çatma evin sahibi Kostylev ve eşi, polis müfettişinin denetiminden kaçmak için rüşvet olarak evsahibinin eşinin kız kardeşi Natasha’yı öne sürer. Dürüst bir hayat için tek umudunun Natasha olduğuna inanan Pépel, karşısındaki ev sahibi ve polis müfettişi dahi olsa Natasha’dan kolay vazgeçmeyecektir.

Maksim Gorki’nin 1902 tarihli aynı adlı oyunundan uyarlanan filmin mekânını Rusya yerine Fransa yapmak gibi değişiklikler için Gorki’den izin alınır. Yapım aşamasında çeşitli nedenlerden ötürü hikâyenin Rusya-Fransa karışımına evrilmesi yönetmenin amaçladığı toplumsal gerçekçiliği biraz zedelese de film, yönetmenin en politik filmlerinden biri olma niteliğini kaybetmez. Yükselişte olan Halk Cephesi’nin topluma aşıladığı umutlu ruh halini yansıtan film, sınıfsal karşılaşmaları, dayanışmayı ve hatta toplum yararına addedilen suçun kolektif üstlenilmesini, insanlığın iyiliğine duyulan sonsuz bir inançla göstermekle birlikte özellikle Jean Gabin ile Louis Jouvet’nin oyunculukları seyirciyi buna gerçekten inanmaya davet eder.

Film Donzoko adıyla 1957’de Akira Kurosawa tarafından yeniden çevrilmiştir.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.