KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Bellissima

Bellissima

Sinema

BİLET AL

Tarih09 Haziran 2023

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Bellissima

Yönetmen: Luchino Visconti

Senaryo: Francesco Rosi, Suso Cecchi D’Amico, Luchino Visconti, Cesare Zavattini (hikâye)

Oyuncular: Anna Magnani, Walter Chiari, Tina Apicella

İtalya / 1951 / Siyah Beyaz

Dil: İtalyanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 114 dk.

Filmlerin ve film yıldızlarının büyük ilgi gördüğü; halkın çekilen filmlerin parçası olmak için can attığı, sinema endüstrisinin gücünün zirvesinde olduğu bir döneme ışık tutan Bellissima, her ne kadar kuzguna yavrusu şahin görünür hikâyesinden yola çıksa da merkezine İtalya’nın en görkemli film stüdyosu olan Cinecittà’yı yerleştirerek sinema sektörünün acımasızlığına ve mekanikliğine dair eleştirel bir tavır da sergiliyor.

Evinin yakınındaki açıkhava sinemasından odasına dolan seslerden ünlü Amerikalı aktör Burt Lancaster’ın sesini ayırt edebilecek denli filmlere meraklı olan Maddalena; çocuk oyuncu arayan büyük bir film stüdyosunun radyo duyurusunu takiben kızını seçmelere götürür. Filmlerde oynarsa kızının kendi hayatından daha iyi bir hayat yaşayacağına inanan Maddalena, peşi sıra gelen talihsizliklere rağmen kızının seçmeleri kazanması için elinden gelen her türlü fedakârlığı yapar. Ne var ki, tüm emeklerine karşın hayatın filmlerin büyülü dünyasından farklı olduğu gerçeği ile yüzleşmek durumunda kalacaktır.

Visconti’nin İtalyan Yeni Gerçekçilik akımından uzaklaşmaya başladığının sinyallerini verdiği Bellissima, İtalyan sinemasının dünyaya kazandırdığı en önemli oyunculardan biri olan Anna Magnani’nin fedakâr anne rolündeki unutulmaz performansı ve Visconti’nin özenli rejisi ile yönetmenin filmografisindeki özel duraklardan birini temsil ediyor.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.