KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Cennetin Çocukları

Cennetin Çocukları

Sinema

BİLET AL

Tarih11 Aralık 2022

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Cennetin Çocukları (Les enfants du paradis)

Yönetmen: Marcel Carné

Senaryo: Jacques Prévert (senaryo ve diyalog)

Oyuncular: Arletty, Jean-Louis Barrault, Pierre Brasseur, Pierre Renoir, María Casares, Louis Salou, Marcel Herrand

Fransa / 1945 / Siyah Beyaz

Dil: Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 189 dk.

Şiirsel gerçekçiliğin zirvesini temsil eden ve Fransa’nın Rüzgâr Gibi Geçti’si (1939) kabul edilen Cennetin Çocukları, 1830’lar Paris’inde, yoksul tiyatrolarında popüler suç melodramları sergilenmesi nedeniyle Boulevard du Crime olarak anılan bulvarın renkli devinimi içinde geçer. Bu tiyatroların en ucuz koltuklarının yer aldığı en yüksek balkona Fransızcada paradis denmektedir. Tiyatrolar için önemli olan, en uzaktaki fakat en talepkâr olan da bu seyircidir.

Filmin gerçek tarihî kişilere dayanan karakterlerinden pantomim sanatçısı Baptiste, oyuncu ve oyun yazarı Frédérick, katil ve şair Lacenaire ve aristokrat Montray, hepsi de bulvarın çalışanlarından, büyüleyici Garance’a âşıktır. Sevgisini esirgemeyen fakat kimsenin tekeline de bırakmayan Garance’ın bu ele geçmezliği, taliplerinde hınç doğurur.

Çekimler, Nazi işgalindeki Fransa’da akıl almaz yokluklar içinde gerçekleşir. Maddi imkânsızlıklara ek olarak Naziler, filmin yapımcılarını, Nazi işbirlikçilerini yüzlerce kişiden oluşan figürasyona dahil etmeye zorlar. Öte yandan figürasyonun çoğu, aslında gün içinde figüran olarak “gizlenen” Direniş savaşçılarıdır. Naziler 90 dakikadan uzun filmleri yasakladığı için iki bölümden oluşan film, özgür Fransa’da tek parça oynamış ve tam 54 hafta gösterimde kalmıştır.

Yönetmen Marcel Carné ile şair ve senarist Jacques Prévert’in bu olağanüstü işbirliği, Yeni Dalga akımının müstakbel yönetmenleri olan sinema eleştirmenlerini tatmin etmese de içlerinden biri, Truffaut, 1984’te Carné’ye “Cennetin Çocukları’nı yönetmiş olmak için tüm filmlerimden vazgeçerdim” der.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.