KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Cüneyt Cebenoyan'ı Anıyoruz

Cüneyt Cebenoyan'ı Anıyoruz

Anma

Tarih30 Eylül 2023

Saat 13:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Dostumuz, sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan’ı, 30 Eylül 2023 Cumartesi günü, ona ithaf edilen filmlerle anıyoruz.

Açık Radyo’da uzun süre yayınlanan Erguvani İstimbot programının kayıtlarından derlenen ve dostlarının özverisi ile şekillenen aynı adlı kitap Doğan Kitap aracılığıyla yayımlandı.

Kitabın telif geliri ise Bütün Çocuklar Bizim Derneği tarafından Cüneyt Cebenoyan anısına başlatılan "Çocuk ve Sinema Buluşmaları" için fon olarak kullanılacak.

Program:

13.00 - Kerr (2020) - Tayfun Pirselimoglu
15.00 - Suna (2022) - Çiğdem Sezgin
17.00 - Çatlak (2020) - Fikret Reyhan

18.40 - Söyleşi
19.30 - İkrâm

*Gösterimler ücretsizdir.

 

Cüneyt Cebenoyan’ın Erguvani İstimbot’u 

Manaki Kardeşlerin yönettiği, Fuat Uzkınay’ın bestboy (elektrikçi çırağı) olarak görev aldığı sessiz sinema klasiği. Aynı zamanda Türkiye sinemasının ilk konulu uzun metraj filmidir. Rivayet edilir ki Boğaz kıyılarındaki ilk erguvan ağacının ilk çiçeğini açtığı günün sabahında, sisler arasından bir istimbot (çatana) süzülerek Boğaz kıyılarından geçer, içinden bir kadın sesinden hüzünlü bir şarkı duyulurmuş. Kimileri erguvanların çiçek açmak için istimbotu beklediğini, istimbotun Boğaz’da görünmediği bir yıl erguvanların da açmadığını dedelerinden dinlediklerini söylermiş. Bu tuhaf olaydan etkilenen Manaki Kardeşler, babasının kendisini sevdiği gence vermemesi üzerine kendini bir erguvan ağacına asarak intihar eden bir genç kızın hikâyesini anlatan Erguvani İstimbot adlı filmi çekmişler. Filme göre, genç kızın ruhu erguvani bir istimbotla Boğaz’ı dolaşır ve sevgilisini çağıran şarkılar söylermiş. Film ne yazık ki Fuat Uzkınay’ın sebebiyet verdiği elektrik kontağından çıkan yangında yanmış ve bugüne hiçbir izi kalmamış. Uzkınay’ın filmi kıskançlıktan yaktığı da rivayet olunur. Sessiz sinema oyunlarında popüler bir film adı olan Erguvani İstimbot, ne filmi gören bir kimse ne de varlığını kanıtlayan bir belge kaldığı için hep şüpheyle ve böyle bir film olmadığı iddialarıyla karşılaşır.

2014-2016 yılları arasında Açık Radyo’da yayınlanan sinema programı. Pazartesi günleri saat 11’de yayınlanan programda Cüneyt Cebenoyan her hafta farklı bir konukla bir film üzerine sohbet etmiştir.