KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Dokuz Canlı Kedi

Dokuz Canlı Kedi

Sinema

BİLET AL

Tarih25 Mart 2023

Saat 16:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Dokuz Canlı Kedi (Neun Leben hat die Katze)

Yönetmen: Ula Stöckl

Senaryo: Ula Stöckl

Oyuncular: Liane Hielscher, Kristine de Loup, Jürgen Arndt, Antje Ellermann, Alexander Kaempfe, Heidi Stroh

Batı Almanya / 1968 / Renkli

Dil: Almanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 91 dk.

“Kedinin dokuz canı vardır, insanınsa yalnız bir...”

Ula Stöckl'ın Ulm Sinema Enstitüsü'nden mezuniyet projesi olan ilk uzun metrajlı filminde uzun uzadıya dinlediğimiz bu şarkının sözleri, hayatın tadını çıkarmayı salık verir. Zaten Dokuz Canlı Kedi de bir defa geldikleri hayatı diledikleri gibi yaşamak isteyen kadınlara odaklanır.

Fransız Anne, Münih'te yaşayan gazeteci arkadaşı Katharina'yı ziyaret eder. İki kadın 1967 yazını şehirde beraber dolaşarak, partilere giderek, farklı erkeklerle flört ederek ve yeni kadınlarla tanışarak geçirir. Anne ile Katharina'nın başka insanlarla yaşadığı buluşmalar, erkek egemen bir toplumda kadının özgürleşmesi ihtimaline dair fikir alışverişlerine ve tartışmalara sahne olur. Bu tartışmalara dönemin siyasi eğilimleri kadar pop kültürü de etki eder.

1968'de ilk gösterimi Mannheim Film Festivali'nde gerçekleşen ama dağıtımcısı iflas edince gösterime giremeyen Dokuz Canlı Kedi, uzun yıllar izlenemeyen ama efsanesi kulaktan kulağa anlatılan bir filmdi. Yıllar sonra nihayet seyirciyle buluştuğundaysa Batı Almanya'da çekilmiş ilk feminist film olarak sinema tarihinde yerini aldı. Stöckl'ın kadınların arzuları, tutkuları ve fantezilerini perdeye yansıtması, bunları neredeyse sadece kadın karakterler arasındaki fikir ve duygu alışverişi üzerinden ele alması 60'lı yıllarda Batı Almanya sineması için bir ilkti. Film sadece içeriği değil, Fransız Yeni Dalgası etkisi taşıyan montajı ve âdeta bir resimli romanı andıran canlı renkleriyle de beğeni toplamıştı.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.