KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Düne Veda

Düne Veda

Sinema

BİLET AL

Tarih05 Nisan 2023

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Düne Veda (Abschied von gestern)

Yönetmen: Alexander Kluge

Senaryo: Alexander Kluge

Oyuncular: Alexandra Kluge, Günter Mack, Eva Maria Meineke, Hans Korte, Werner Kreindl, Alfred Edel

Batı Almanya / 1966 / Siyah Beyaz

Dil: Almanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 88 dk.

Anita G. 1937 yılında Leipzig'de Yahudi bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Savaş başlamadan ailesiyle yurt dışına kaçmış, ülkeye geri döndüklerindeyse Doğu Almanya'da büyümüştür. Doğudaki imkânlardan mutlu olmayan Anita, bu sefer duvarın diğer tarafına kaçar. Fakat Batı Almanya'da da hayat hiç kolay değildir. Bir palto çaldığı için yargılanır ve cezası şartlı tahliye ile affedilir. Ancak ne şartlı tahliye memuru ile anlaşabilir ne de kendisine bulunan işe uyum sağlar. Böylece Anita bir kez daha kaçmak zorunda kalır.

Genç Alman Sineması'nın simge filmi Düne Veda, Oberhausen Manifestosu'nun imzacısı sinemacıların geçmişten neden ve ne şekilde kopmak istediğinin de dışavurumudur. Nasıl bir sinema arayışında olduklarını daha ziyade deneysel kısa metraj filmler ve belgesellerle gösteren yönetmen kuşağının ilk uzun metraj girişimlerinden biridir Düne Veda. Geçtiğimiz yüzyılın en önemli düşünürlerinden Alexander Kluge, kendi yazdığı bir öyküden yola çıkarak çeker filmi. Başrolü de kız kardeşi Alexandra Kluge'ye verir.

Düne Veda, Kluge'nin sonraki yıllarda da sürdüreceği makale film ve kurmacayı harmanladığı tarzın bir örneğidir. Brechtyen bir estetiğe sahip olan filmde anlatı belgesel görüntüler, araya giren yazılar, dış sesin (bizzat Alexander Kluge) okuduğu metinler ve zamansal sıçramalarla bölünür. Dönemin Batı Almanya sineması için ziyadesiyle radikal sayılabilecek bu deney, Venedik Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'nü kazanır ve Genç Alman Sineması'nın ilk büyük başarılarından birisi olur.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.