KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Gün Ağarıyor

Gün Ağarıyor

Sinema

BİLET AL

Tarih10 Aralık 2022

Saat 14:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Gün Ağarıyor (Le jour se lève)

Yönetmen: Marcel Carné

Senaryo: Jacques Viot (senaryo), Jacques Prévert (diyalog)

Oyuncular: Jean Gabin, Jules Berry, Arletty, René Génin, Arthur Devère, René Bergeron, Jacqueline Laurent

Fransa / 1939 / Siyah Beyaz

Dil: Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 93 dk.

Dökümhane işçisi François yoksul bir semtte, eski bir binanın altıncı katında kiralık küçük bir dairede yaşamaktadır. Bir gün, onu ziyarete gelen bir adamı öldürür ve ardından kendini dairesine kilitler. Polis çok geçmeden binanın etrafını sarıp kapısına dayansa da içeri girmeyi başaramaz ve François’nın, işlerin buraya nasıl vardığını düşünmek için gün ağarana dek vakti olur. Her şey birkaç ay önce Françoise adında çiçekçi çırağı genç ve güzel bir kadınla tanışmasıyla başlamış, orta yaşlı köpek eğitmeni Valentin ve gösterilerinde ona asistanlık eden Clara, François’nın hayatına böyle girmiş ve takip eden olaylar, onu bu ölümcül gidişata sürüklemiştir.

Geriye dönüş sahneleriyle ilerleyen film, Marcel Carné-Jacques Prévert işbirliğinin en güzel örneklerinden biridir. Ancak filmin başarısında Jean Gabin’in yalın ve yoğun oyunculuğunun, küçük bir sanayi kentinin kasvetli atmosferini Paris’te bir stüdyoda yaratmayı başaran Trauner’in, “Gabin’in soluduğu havayı solumamızı” sağlayan görüntü yönetmeni Courant’ın ve elbette Jaubert’in karanlık müziğinin etkisini de yadsımak mümkün değil.

Amerikan kara filminin habercisi sayılabilecek filme sinmiş kasvet, yalnızca eli kulağındaki savaş öncesi kaygıları değil, halkta büyük umut ve beklenti doğuran fakat ömrü kısa olan Halk Cephesi’nin yarattığı düş kırıklığını da yansıtmaktadır.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.