KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Günün Sonu

Günün Sonu

Sinema

BİLET AL

Tarih14 Aralık 2022

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Günün Sonu (La fin du jour)

Yönetmen: Julien Duvivier

Senaryo: Julien Duvivier, Charles Spaak

Oyuncular: Victor Francen, Michel Simon, Louis Jouvet, Madeleine Ozeray, Arthur Devère, François Périer, Charles Granval, Sylvie, Joffre

Fransa / 1939 / Siyah Beyaz

Dil: Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 99 dk.

Meteliğe kurşun atan emekli tiyatro oyuncularına hizmet veren bir huzurevinde, birbirini sahne yıllarından tanıyan, günlerini geçmiş zafer ve bozgunlarını yâd ederek geçiren huzurevi sakinlerinin hayatı, Raphaël Saint-Clair’in aralarına katılmasıyla altüst olur. Hak ettiği başarıyı elde edememiş Marny’nin eşi vaktiyle Saint-Clair’e kapılarak canına kıymıştır. Özgür ruhlu, muzip Cabrissade ise çoğu zaman yedekte bekleyen yardımcı oyuncu olarak çalışmış, sahnede kendini gösterme fırsatı bile bulamadan emekliye ayrılmıştır. Döneminin önde gelen romantik jönlerinden olan, ateşli aşk hayatı da oyunlarını aratmayan Saint-Claire’in gelişi, huzurevinin kadın sakinlerinde ayrı bir heyecan yaratsa da yaşlı Don Juan bununla yetinmeyip huzurevinin genç çalışanı Jeannette’i ölümcül bir oyunla baştan çıkararak yaşlanmadığını kanıtlamaya girişir. Bu sırada, huzurevinin parasızlık nedeniyle kapanacağı ve sakinlerinin farklı yerlere dağıtılacağı haberi herkesi telaşlandıracaktır.

Şiirsel gerçekçiliğin en karamsar yönetmenlerinden olan Duvivier, yaşlanmayı, gençliğine yoğun bir özlem duyan ve kimi zaman çareyi, herkes için parlak geçmemiş o geçmişi yeniden yazmakta bulan tutkulu sahne insanlarının gözünden anlatıyor.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.