KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Hayvanlaşan İnsan

Hayvanlaşan İnsan

Sinema

BİLET AL

Tarih13 Aralık 2022

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Hayvanlaşan İnsan (La bête humaine)

Yönetmen: Jean Renoir

Senaryo: Émile Zola (roman), Jean Renoir (uyarlama ve diyalog), Denise Leblond (diyalog)

Oyuncular: Jean Gabin, Julien Carette, Simone Simon, Fernand Ledoux, Jacques Berlioz

Fransa / 1938 / Siyah Beyaz

Dil: Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 100 dk.

Jacques Lantier, La Lison adlı trenine gönülden bağlı bir makinisttir. Atalarından miras aldığı ve içki içtiğinde kötüleşen şiddet ataklarından mustariptir. Özellikle kadınlara yönelen bu ataklar karşısında onu yatıştıran yegâne şey trenlerdir. İstasyon şefi Roubaud, genç ve güzel eşi Séverine’in zengin vaftiz babası Grandmorin’le ilişkisi olduğundan şüphelenerek adamı öldürdüğünde, Lantier onu ele vermemeyi seçer. Gelgelelim Lantier’nin Séverine’le ilişkiye başlaması herkesi daha da felakete sürüklemekten başka bir işe yaramayacaktır.

Mutlaka bir tren makinistini canlandırmak isteyen Jean Gabin’in girişimiyle başlayan çekim hikâyesi, yönetmen Jean Renoir’ın, Émile Zola’nın 1890 tarihli aynı adlı romanı uyarlamasıyla devam eder. Renoir, karakterlerine kattığı derinlik ve onları seyirciye yargılamadan sunması sayesinde klasik kara filmin ötesine geçer.

Öte yandan, Fransa’da faşizme karşı birleşen sol grupların kısa ömürlü ittifakı Halk Cephesi’nin dağılmasının yarattığı düş kırıklığı ve keder, filmin atmosferinde doğrudan etkilidir. Zola’nın romanından yer yer ayrılan Renoir’ın, sınıfsal ayrımları eleştirmeye devam etse de sol ittifakın yenilgisinin ardından neredeyse kaderci bir ruh haline kapıldığı gözlemlenebilmektedir.

Zola’nın romanını 1954’te Fritz Lang’ın da Human Desire adıyla beyazperdeye uyarladığını not düşelim.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.