KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Her Yönden Kısıtlanmış Kişilik

Her Yönden Kısıtlanmış Kişilik

Sinema

BİLET AL

Tarih01 Nisan 2023

Saat 16:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Her Yönden Kısıtlanmış Kişilik (Die Allseitig reduzierte Persönlichkeit)

Yönetmen: Helke Sander

Senaryo: Helke Sander

Oyuncular: Helke Sander, Joachim Baumann, Frank Burckner, Eva Gagel, Ulrich Gressieker

Batı Almanya / 1978 / Siyah Beyaz

Dil: Almanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 98 dk.

Edda Chiemnyjewski Batı Berlin'de yaşayan ve serbest çalışan bir fotoğrafçıdır. Aldığı telifler ne gündelik ihtiyaçlarını ne de yalnız büyüttüğü çocuğunun masraflarını karşılamaya yeter. Edda sürekli hesap yapar ve gece gündüz demeden çekime gider, hep daha fazla çalışır. Öyle ki kendine ayıracak zamanı kalmaz. Bir grup kadın sanatçıyla dâhil olduğu Berlin üzerine bir sergi, kapitalist sistem içerisinde kültür sanat dünyasında da sömürünün her anlamda devam ettiğini deneyimlemesine vesile olur.

70'li yıllarda Batı Almanya'da kadın hareketinin aktif bir üyesi olan Helke Sander, 1974 yılında Berlin'de Frauen und Film (Kadınlar ve Sinema) dergisini kurmuştu. Avrupa'da feminist film teorisine yoğunlaşan ilk yayın olan Frauen und Film, Genç Alman Sineması içindeki feminist kanadın kendi dilini oluşturmasında da çok önemli bir rol oynadı.

Yönetmenliğe 60'lı yıllarda televizyonda başlayan Helke Sander ilk uzun metrajlı sinema filminde başrolü de üstleniyor ve belgesel ile kurmaca arasında gidip gelen bir dil tutturuyordu.

Feminist sinemanın köşe taşları arasında kabul edilen Her Yönden Kısıtlanmış Kişilik, Berlin Duvarı'nın aslında doğuyu mu yoksa batıyı mı hapsettiğini sorgular. Sander'in ironik makale filmi, sosyalist idealin öngördüğü her yönden gelişmiş yurttaşlara gönderme yapar. Kapitalist sistemin koyduğu sınırlarla kadınların bunu başarması mümkün müdür?

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.