KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Hiçbir Yerde

Hiçbir Yerde

Sinema

BİLET AL

Tarih01 Aralık 2023

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

XIV. İtalyan Sinemasıyla Buluşma

Onat Kutlar Sinema Salonu’nda İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ile ortak düzenlenen XIV. İtalyan Sinemasıyla Buluşma programına yer verilecek.

Hiçbir Yerde (Invelle)

Yönetmen: Simone Massi

Senaryo: Simone Massi, Anne Paschetta, Alessio Torino, Luca Briasco, Assunta Ceccarani, Julia Gromskaya, Nello Massi

Oyuncular: Marco Baliani, Ascanio Celestini, Mimmo Cuticchio, Luigi Lo Cascio, Neri Marcorè, Giovanna Marini, Achille Massi, Gemma Massi, Toni Servillo, Filippo Timi

İtalya, İsviçre / 2023 / Renkli & Siyah Beyaz

Dil: İtalyanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 92 dk

1918 yılında Zelinda, annesi cennette, babası savaşta olan bir köylü kızıdır. Çocukluğundan vazgeçmek ve evi, kardeşlerini, ahırı ve hayvanların bakımını yüklenmek zorunda kalmıştır. Bir gün Zelinda bir anne ve bir babaya sahip olur. Köy panayırında çocuk babasına sarılır ve önünde uzanan her şeye yer açmak için gözlerini kocaman açar. Gerçek ya da hayali, Zelinda artık bunları görmüş ve dünyanın nasıl işlediğine dair kendi fikrini oluşturmuştur. O dünya o kadar hızlı döner ki bir anda kendi hikâyesi başkasının hikayesine dönüşür.

1943 senesinde Assunta tek ayağı üzerinde dengede duran, başı gökyüzüne bakan ve savaşta olan bir köylü kızıdır (bir tane daha!). Ama Assunta fırsatını bulur bulmaz rengârenk bir elbise diker ve hop! Savaş bir şakaya dönüşür, ya da en azından şimdilik bitmiş gibidir. Savaş (belki de!) artık yoktur ve onunla birlikte koca bir dünya da yok olmaktadır: beklenenden daha büyük bir ilerleme.

1978 yılında İkarus, daireler çizerek koşan bir köylü çocuğudur. Yıllar önce hayali kurulmuş ve annesi ile büyükannesi için mümkün olmayan şeyleri yapmak zorunda kalacak ve yapacaktır. Ve onlardan önce gelenler için de. Ve ondan öncekiler için. Ve ondan önce. 

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.