KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Hôtel du Nord

Hôtel du Nord

Sinema

BİLET AL

Tarih06 Aralık 2022

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Hôtel du Nord

Yönetmen: Marcel Carné

Senaryo: Eugène Dabit (roman), Henri Jeanson (diyalog, uyarlama), Jean Aurenche (uyarlama)

Oyuncular: Annabella, Jean-Pierre Aumont, Louis Jouvet, Arletty, Jane Marken, Paulette Dubost, Andrex, André Brunot

Fransa / 1938 / Siyah Beyaz

Dil: Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 95 dk.

Paris’te Saint-Martin Kanalı kıyısında yer alan mütevazı aile işletmesi Hôtel du Nord, gedikli misafirlerin birbirini yakından tanıdığı küçük bir oteldir. Bir gün Renée ile Pierre adında genç bir çift bir oda tutar. Karanlık işlerle iştigal eden Edmond ile sevgilisi Raymonde da çiftin yan odasında kalmaktadır. Genç çift parasızlıktan evlenemediği için birlikte intihar etmeye karar vermiştir fakat işler planladıkları gibi gitmez ve ayrı düşerler. Edmond, Raymonde’un içerlemesine aldırış etmeksizin, Renée’yle uzaklara gidip yeni bir hayat kurmayı hayal etmeye başlar fakat geçmişten kurtulmak o kadar kolay olmayacaktır.

Filmin öyküsü, proleter edebiyatın yetenekli yazarlarından, 1936’da genç yaşta şüpheli bir şekilde ölen Eugène Dabit’nin, ailesinin işlettiği Hôtel du Nord’u anlattığı 1929 tarihli romanına dayanmakta. Güvenlik sebebiyle stüdyoda çekilen film, Alexandre Trauner’ın set tasarımı sayesinde seyircide uyandırdığı duyguların sahiciliğinden bir şey yitirmiyor.

Önceki filmi Sisler Rıhtımı’nda (1938) bir asker kaçağının öyküsünü anlattığı için tepki çeken Carné bu filmde, Dabit’nin romanının politik yönlerini törpüleyerek bir aşk hikâyesi çıkarmaya çalışır. Bununla birlikte karakterlerin ilişkilerinde geleneksel ahlak kurallarının tamamen işlemediğini görürüz. Dahası karakterlerin davranışlarında Fransa’nın içinde bulunduğu politik durumun etkilerinin de izi sürülebilmektedir.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.