KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

III. Richard: Niçin Yaptım?

III. Richard: Niçin Yaptım?

Tiyatro

BİLET AL

Tarih20 Mart 2023

Saat 20:30

Mekan Kozyatağı Kültür Merkezi

Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi

Tiyatro Gerçek 

Yazan (Shakespeare’in III. Richard metninden hareketle): Kerem Kurdoğlu (Berna Moran ve Bülent Bozkurt’un çevirilerinden yararlanılmıştır.)

Yöneten: Mehmet Birkiye

Dramaturji: Mehmet Birkiye, Kerem Kurdoğlu

Dekor ve Kostüm Tasarımı: Şirin Dağtekin Yenen

Video Tasarımı: Maya Kurdoğlu

Işık Tasarımı: Cem Yılmazer

Müzik: Serdar Yalçın

İllüstrasyon: Şirin Dağtekin Yenen

Fotoğraf: Egemen Pırlant

Yönetmen Yardımcısı: Su Özdemir, Kürşad Divarcı

Reji Asistanı: Çağlar Kanal

Oynayan: Hakan Gerçek

Türkiye tiyatrosunun önde gelen isimlerinden Mehmet Birkiye’nin yönetmenliğindeki III. Richard: Niçin Yaptım’da başarılı oyuncu Hakan Gerçek, tarihin en çok tartışılan karakterlerinden İngiliz kralı III. Richard’a hayat veriyor.

Oyun hikâyesini, 2012 yılında tüm dünyayı heyecanlandıran, İngiltere’nin Leicester şehrinde bir otoparkın altında kralın kemiklerinin bulunması haberi üzerine kurguluyor.

“Amaca giden yolda her şey mübahtır” düşüncesiyle kral olmak için her türlü yola başvuran III. Richard, taht ile arasında kim varsa birer birer yok etmeye niyetlidir. Eğer tutkuyla bağlı olunan bir hedef varsa, uğrunda kötülüğe başvurmanın sorun olmadığını savunan Shakespeare’in ünlü karakteri, aslında herkesin de içten içe böyle olduğunu iddia eder. Mehmet Birkiye, çağdaş bir yaklaşımla sahneye koyduğu bu oyunda izleyicileri hedef ve tutku ikilisini bir daha gözden geçirmeye davet ediyor.

Hakan Gerçek’in 25 yıllık Kent Oyuncuları geçmişinin ardından 2008 yılında kurduğu Tiyatro Gerçek, bugüne kadar pek çok başarılı oyunu Türkiye tiyatrosuna kazandırdı. Topluluk, 2009’dan beri kesintisiz sahnelediği Van Gogh’un yanı sıra repertuvarındaki Annem Yokken Çok Güleriz, Üstü Kalsın, Sanat, Savunma gibi oyunlarla da birçok ödüle layık görüldü.

+14

 

Değerli misafirlerimiz, etkinlikten en az 15 dakika önce gelmenizi, etkinlik sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, etkinlik sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.