KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

İrma Vep'in Esrarı

İrma Vep'in Esrarı

Tiyatro

BİLET AL

Tarih01 Nisan 2023

Saat 20:30

Mekan Alan Kadıköy

Alan Sahne

Alt Sahne

Yazan: Charles Ludlam

Çeviren: Müge Çağlar, Tuğçe Çakır

Yöneten: Oğuz Utku Güneş

Oynayanlar: Çağdaş Tekin, Onur Berk Arslanoğlu, Barış Burak Uslu, Burak Şahinci

1890 güz mevsimi. Yeni yüzyıla on kala doğanın içinde doğaüstü sırlar saklayan esrarengiz bir konak.  Mesleğinin zirvesindeyken aktrisliği bırakarak konağa gelin gelen genç bir kadın; Leydi Enid. Merhum eşinin yasını tutmakta direnen aristokrat bir kâşif; Lord Edgar. Konağın hâkimiyetini eline geçirmiş tutucu ve tekinsiz bir hizmetçi; Jane. Üstüne vazife olmayan konulara burnunu sokan kambur bir bahçevan; Nicodemus. Ev halkını tablosunun içinden denetleyen merhum eş; İrma Vep. Ve duvarların ardındaki esrarengiz canavarlar!

Geçmişin bazı gizemlerini ve geleceğin bazı kehanetlerini saklayan konağın yeni hanımı Enid; günden güne evdekilerin kimliklerinden şüphe etmeye başlar. Yoksa akli melekelerini mi yitirmek üzeredir?

Kahramanlarımızı bekleyen bir başka tehlike de; her dolunayda civarda yaşayanların birer birer kaybolmasıdır. Acaba sırra kadem basma sırası hangisine gelecektir?

Charles Ludlam’ın kaleme aldığı esrarengiz komedi “İrma Vep’in Esrarı”; gizem edebiyatının unutulmaz roman ve sinema eserleri ile nostaljik “pulp fiction” mecmuaları referans alıyor. 

Folklorik efsanelerden, modern çağın korkularına kadar hicvettiği unsurlarla gerçeküstü komedya tarihine adını yazdırmış esrarengiz bir tiyatro eseri.

"Esrar perdesi ardında yaptıkların; herkesle ortak noktandır."

"Hakiki canavarlar, insan postuna bürünürler."

"Tiyatro, insanı insana CANAVAR ile anlatır."

+13

 

Değerli misafirlerimiz, etkinlikten en az 15 dakika önce gelmenizi, etkinlik sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, etkinlik sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.