KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Istanbul Connection

Istanbul Connection

Sergi

Tarih22 Mart 2024 - 28 Nisan 2024

Saat 17:00

Mekan Alan Kadıköy

Sergi Salonu

Kadıköy Belediyesi & Kreuzberg Belediyesi

Fotoğrafçılar: Senem Aslan, Lars Bauer, Kostas Beis, Nilüfer Çetin, Klaus W. Eisenlohr, Christian Gröschel, Björn Hoffmann, Levent Karaoğlu, Fevzi Kaygı, Deniz Kızılkanat, Tine Kurka, Yasemin Özbek, Tütem Turan

Istanbul Connection sergisinde Berlin ve İstanbul’dan fotoğrafçıların kareleri yer alıyor.

2022 yazında Berlin Photocentrum’dan bir grup fotoğrafçı, Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nden bir grupla birlikte İstanbul’un çeşitli semtlerini gezdiler. Birlikte kentin Avrupa yakasında ‘Han’ olarak adlandırılan eski pazar yerlerindeki atölyelerde ve köklü bir değişim geçirmekte olan Kadıköy’ün Yeldeğirmeni Mahallesi’nde zanaatkarları ve sanatçıları ziyaret ettiler. Sokaklarda insanlarla tanışarak konutları ziyaret ettiler. Yüksek binaların ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu semtleri, iç mekanları ve sokakları fotoğrafladılar.

Fotoğraflar kent yaşamının çeşitli yönlerini yansıtmaktadır. Bir yanda ortadan kaybolma tehlikesi yaşayan ve Almanya’da neredeyse artık var olmayan geleneksel zanaat işletmeleri, öte yanda dönüşüm süreçlerinde gelişme fırsatları ve yaratıcı bir ortam bulan sanatçılar ve zanaatkarlar…

Bunların yanısıra fotoğraflar kentin tarihi semtlerini çevreleyen bölgeleri ve İstanbul’da şaşırtıcı bir hızla büyüyen, yepyeni bir şehir gerçekliği yaratan modern yerleşim bölgeleri ve alışveriş merkezlerini gösteriyor.

Klaus W. Eisenlohr’un söylediği gibi; fotoğraflar uzun bir tanışıklığın sonucu değil, tasvir edilen kişi ile fotoğrafçı arasında kısa bir karşılaşmanın ve bir anın ifadesidir. Kısmen sadece çeviri yoluyla mümkün olan, kısmen de sadece dil engellerini aşan anlayış parçaları aracılığıyla…

Levent Karaoğlu ve İstanbul fotoğrafçıları ile işbirliği ve ortak proje olmadan bunlar mümkün olmazdı. Aynı zamanda, Levent Karaoğlu’na göre kent manzaraları sadece Berlinli fotoğrafçılar için bir deneyim değildi. Boğaziçi metropolünün bu çok katmanlı ve dinamik yapısı, aynı ortamda beraber çalıştıkları İstanbullu fotoğrafçılara da benzer deneyimi yaşattı.

Farklı kültürlerden ve geçmişlerden gelen Berlinli ve İstanbullu fotoğrafçılar, farklı kişiliklere sahip olsalar da ortak bir kaygıyı paylaşıyorlar. Ortak noktaları, gündelikteki bilinmeyene bakmak ve onu sanatsal bir şekilde kaydetmek.

2012 yılından beri devam eden fotoğraf projeleri İstanbul / Kadıköy-Berlin / Friedrichshain-Kreuzberg ilçeleri arasındaki ortaklığa destek veren ‘Kardeş Kent Derneği Kadıköy e.V’, Friedrichshain-Kreuzberg Halk Eğitim Merkezi ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi Fotoğraf Atölyesi işbirliği çerçevesinde gerçekleşiyor.

Kardeş belediyemiz olan Kreuzberg'in daha önce Berlin'de açtığı sergi, 22 Mart-28 Nisan 2024 tarihleri arasında Alan Kadıköy'de izlenebilir.

Bayram dolayısıyla 6-15 Nisan tarihleri arasında sergi kapalı olacaktır.

Ücretsiz