KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Istırap Korosu

Istırap Korosu

Tiyatro

BİLET AL

Tarih04 Ekim 2023

Saat 20:30

Mekan Alan Kadıköy

Alan Sahne

BAM İstanbul

Yazan ve Yöneten: Murat Mahmutyazıcıoğlu

Yönetmen Yardımcıları: Sevda Deniz Karali, Özden Selim Karadana

Hareket Tasarımı: Gizem Bilgen

Dekor: Meltem Çakmak

Kostüm: Efe Soykaraman

Işık: Osman Onur Can

Afiş: Bıyıkof

Proje Asistanı: Cansel Erdoğan

Oynayanlar: Seda Türkmen, Deniz Karaoğlu

İstanbul’un seslerini, genç ve yaşlı kadınların içlerinden geçirdiklerini, oradan oraya savrulan gençlerin kırgın ve öfkeli hallerini sahneye taşıyan Murat Mahmutyazıcıoğlu, bir “apartman hikâyesi” anlatıyor.

Kendi halinde, “huzurlu” bir aile apartmanından, başka deyişle “memleket insanları”ndan gelen sesler duyacağız bu kez. Topluluğun önceki yapımlarından aşina olduğumuz “bam” sesleri, bir apartmanın katlarına yayılarak çalınacak kulağımıza.

Dikkatli izleyicilerden kaçmayacak detaylarıyla, iki kişilik ancak çok sesli bir oyun Istırap Korosu. Dip dibe evlerinde, birbirlerine fersah fersah uzak yaşamlar süren komşuların içlerinden geçen ve dışlarına taşan bağırışlar; çarpan kapılar, titreyen pencereler, parçalanan kalpler, tepinen çocuklar… Kadın, erkek, genç, yaşlı, evli, bekâr, çocuk ve köpek, kısaca bütün karakterleri sırtlanan oyuncular, oyuna yayılan tüm ses ve efektleri üstleniyor. Karakterlerin kâh kimselere sezdirmeden çektikleri kâh yeri göğü inleterek ilan ettikleri “ıstırapları”, oyunu açılıştan finale hareketli kılan ritmik bir akışın içine yerleşiyor.

BAM İstanbul, gücünü bir kez daha metinden ve oyuncuların performansından alarak, şehrin bir köşesine odaklanıp, çaktırmadan kocaman bir memleket hikâyesi sunuyor.

Bu oyun İKSV Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü desteğiyle üretilmiştir.

Yapım ortağı: Kadıköy Boa Sahne

Teşekkürler: Bereze Gösteri Evi, Apartman Sahne, Barış Hamarat.

+16

Biletlere tiyatrolar.com.tr satış kanalından ulaşabilirsiniz.

Değerli misafirlerimiz, etkinlikten en az 15 dakika önce gelmenizi, etkinlik sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, etkinlik sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.