KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

İzlanda Balıkçısı

İzlanda Balıkçısı

Sinema

BİLET AL

Tarih30 Kasım 2023

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

XIV. İtalyan Sinemasıyla Buluşma

İzlanda Balıkçısı (Pêcheur d’Islande)

Yönetmen: Jacques de Baroncelli

Senaryo: Pierre Loti (roman), Jacques de Baroncelli

Oyuncular: Sandra Milovanoff, Charles Vanel, Thomy Bourdelle

Fransa / 1924 / Siyah Beyaz

Dil: Sessiz / Fransızca Arayazılı / Türkçe Altyazılı / Canlı Müzikli

Süre: 93 dk

Romancı Pierre Loti’nin memleketi Bretonya’daki yaşamı tasvirleri Baroncelli’yi her zaman büyülemişti. Ne yazık ki büyük yazar bu filmin tamamlanmasından bir yıl önce öldü. 1886'da basılan Pêcheur d’Islande, Loti’nin yedinci kitabıydı ve onun bir romancı olarak ününü tesis eden eserdi. Yazdığı sırada Fransız donanmasında denizciydi.

Baroncelli’nin Loti’nin hikâyesine duyduğu hayranlık, ağır ve edebi bir film çekmesine yol açmadı. Bu, köyün sokaklarında ve küçük limanda geçen sahnelerden de anlaşılabilir. Bu tür natüralizm sahneleri arasında az sayıda stüdyo sahnesi göze batmaz. Louis Chaix’nin kameramanlığı öyle ustadır ve Baroncelli oyuncu kadrosunu öyle aslına sadık seçmiştir ki, her yakın plan duygusal etki uyandırır. Oyuncuları, film yapımcılarının “gerçek insanlar” olarak adlandırdığı kişilerle karıştırmak çoğu zaman tehlikeli olabilir ancak Baroncelli’nin oyuncu seçimi kusursuz sonuç vermiştir.

Film, Kuzey Bretonya’daki Paimpol ve Ploubazlanec’te çekildi ve yelkenli gemi Marie kimi zaman yüzen bir stüdyoya, kimi zamansa deniz tutmasından mustarip film ekibi için geçici bir hastaneye dönüştü. Yerel halk, kendi kitabı olarak gördükleri kitabın öyküsünü ölümsüzleştirmek için gönüllü figüranlık yaptı.

(Kevin Brownlow)

İzlanda Balıkçısı filmine klarnet ve tenor saksafonda Julien Pontvianne ile piyano ve flütte Christofer Bjurström canlı müzikleriyle eşlik edecekler.

Yardımlarından dolayı Le Giornate del Cinema Muto (Pordenone Sessiz Film Festivali) ve Underlight Pictures'a teşekkür ederiz.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.