KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Jeanne Dielman

Jeanne Dielman

Sinema

BİLET AL

Tarih06 Nisan 2024

Saat 14:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Jeanne Dielman (Jeanne Dielman, 23 quai du Commerce, 1080 Bruxelles)

Yönetmen: Chantal Akerman

Senaryo: Chantal Akerman

Oyuncular: Delphine Seyrig, Jan Decorte, Henri Storck

Belçika / 1975 / Renkli

Dil: Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 200 dk.

"Jeanne Dielman, 23 quai du Commerce, 1080 Bruxelles" genç oğlu Sylvain’le birlikte yaşayan ve ev işlerini ritüel derecesinde titizlikle yapan Jeanne’ın hayatının üç gününü anlatır. “Filmin önemini filmi çektikten ancak aylar sonra anladım” diyor Chantal Akerman, “Başlarda bir kadının hayatındaki üç günü anlattığımı sanıyordum yalnızca. Neden sonra anladım ki oyalanmakla, ıstırapla ilgili bir film: esas meseleyi, var oluş meselesini düşünmemek için yapılan şeyler.”

Yönetmen, orta sınıf ve orta yaşlı ev kadını rolünü çarpıcı güzellikteki film yıldızı Delphine Seyrig’e vererek seyirciye ters köşe yapar. Akerman, tercihinin amacının bu görünmez “rol”ü görünür kılmak olduğunu söylese de Seyrig mavi mutfak önlüğü içinde “her kadın” olmayı ustalıkla başarır. Film, her kadının ev içindeki hareketlerine, jestlerine, normalde değersizleştirilen edimlerine sinemasal bir varlık kazandırır, onlara sinemasal bir hayat üfler.

Dahası Jeanne, yönetmenin yakından tanıdığı bir kadındır. Holokost acısını yaşayan bir aileden gelen Akerman, dedesinin evinde her gündelik faaliyetin, endişeyi defeden ve bir tür huzur sağlayan bir disiplinle yapıldığını; annesinin de ev işlerini benzer şekilde sabit bir ritimle yaptığını aktarır. Bu biyografik unsur, Jeanne’ın her hareketinin tarih ve bellekle yüklü olduğu anlamına geliyor. 1976 tarihli bir röportajda Chantal Akerman, annesinin filme dair şu yorumunu aktarır: “Chantal, patates sahnesinde her şey var.”

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.