KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Kırlangıç Ve Baştankara

Kırlangıç Ve Baştankara

Sinema

BİLET AL

Tarih14 Mart 2024

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Kırlangıç ve Baştankara (L’hirondelle et la mésange)

Yönetmen: André Antoine

Senaryo: Henri Colpi, Gustave Grillet

Oyuncular: Maguy Deliac, Pierre Alcover, Louis Ravet, Jane Maylianes, Georges Denola

Fransa / 1920 / Siyah Beyaz

Dil: Sessiz / Fransızca Arayazılı / Türkçe Altyazılı / Canlı Müzikli

Süre: 78 dk.

Pieter van Groot, eşi Griet ve eşinin kızkardeşi Marthe ile birlikte yaşamakta, kendine ait iki mavna ile yük taşımacılığı yapmakta, zaman zaman küçük kaçakçılık işleriyle de yolunu bulmaktadır. Sakin sularda yol alan mavnalarında yaşayan çekirdek aile ancak ihtiyaçlarını temin etmek için karaya çıkar. Antwerp’ten Fransa’ya giderken karaya çıktıkları bir gün van Groot teknede kendine yardım etmesi için genç Michel’i işe alır. Ne var ki Michel, van Groot’un çevirdiği küçük işlerin farkındadır ve mavnanın yükte hafif pahada ağır kargosunun peşindedir. Bu sırada Marthe ile yakınlaşmaktan da geri kalmaz.

1920’de çekilen film 1924’te sadece bir kez gösterildikten sonra sırra kadem basmış ve ancak 1982’de Fransız Sinemateki’nde gün yüzüne çıkmıştır. André Antoine çektiği görüntüleri şirket yetkililerine gösterdiğinde yaşadıklarını şöyle anlatır: “Bana, ‘Ama bu bir film değil ki!’ dediler. Ben de onlara, ‘Evet efendim bu bir film değil, ama isterseniz Amsterdam’da bir elmas kesme sahnesi ve bir Londra barında polis baskını ekleyebiliriz’. Ve böylece film gösterime hiç girmedi...”

Gerçekçilikten, doğallıktan yana anlayışı ile tiyatroda çığır açan Antoine’ın sinemaya aynı minvalde belgeselci yaklaşımı yazık ki Pathé’nin ekonomik kaygılarına takılır. Bugün; sıradan, emekçi insanları, kır ve kent hayatından gündelik hayat manzaralarını sakin akan bir suyun ritmiyle ve olağanüstü şiirsel çerçeveler içinde anlatan Antoine’ın filmlerini görebildiğimiz için şanslıyız.

Sessiz Perşembe programına değerli katkıları için Kurukahveci Mehmet Efendi’ye teşekkür ederiz. 
Desteklerinden ötürü Fondation Jérôme Seydoux-Pathé'ye ve gösterim kopyalarını temin eden Cinémathèque Française'e teşekkür ederiz.

Filme gitarda Volkan Polat ve trompette Barış Doğukan Yazıcı eşlik edecekler.

Volkan Polat: Gitar kariyerine 1997’de İstanbul Pera Güzel Sanatlar Akademisi’nde klasik gitar eğitimi ile başlayan Volkan Polat, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, Müzik Teorisi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıllarda Kâmil Özler, Neşet Ruacan ve Amerikalı caz gitarist Donovan Mixon ile caz gitar ve doğaçlama üzerine çalışma fırsatı buldu. 2012’de düzenlenen “Nardis Jazz Club Genç Caz Gitarist” yarışmasında birinciliğe layık görüldü. Modern Caz türünde, tamamı orijinal beste ve düzenlemelerinden oluşan; kontrbasta Ozan Musluoğlu, davulda Ferit Odman, bas gitarda Alper Yılmaz, tenor saksofonda Engin Recepoğulları ve trompette Barış Doğukan Yazıcı’nın yer aldığı “Induend” isimli ilk albümünü 2023 Ekim ayında dinleyici ile buluşturdu.

Barış Doğukan Yazıcı: 1997’de İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarını birincilikle kazanan Barış Doğukan Yazıcı, solist kariyerine erken yaşta başlayarak birçok önemli sahnede resitaller verdi. 2006’da Berlin filarmoninin konser salonu olan Berlin Konzerthause’da geleceğin parlak müzisyenlerine kapı açan “Young Euro Classic” festivaliyle çok başarılı bir performans sergileyerek ülkesini temsil etti. 2012’de NewYork’lu grup “La Excelencia” ile Avrupa turnesi yaparak önde gelen caz ve latin festivallerinde sahne alan Yazıcı, Christian McBride, Kurt Elling, Paquito D’Rivera, Keyon Harold, Omar Hakim, John Patitucci, Dee Dee Bridgewater, Robby Ameen, Roy Hargrove ve Joshua Redman gibi dünyaca ünlü caz müzisyenleri ile aynı sahneyi paylaştı. 2019’da Amerika’nın caz ikonlarından trompet sanatçısı Albert Natale adına düzenlenen yarışmada birinci olarak Berklee College of Music “Al Natale Scholarship” ödülünü kazandı. Aynı sene düzenlenen Brass Showcase yarışmasında da birincilik ödülünün sahibi oldu. Üstün başarılarından dolayı iki defa Dean’s List’e seçildi. Boston ve NewYork’ta çeşitli gruplar ile turneler yaptı. Hugh Jackman’ın müzikali “An evening with Hugh Jackman”, The Original Rat Pack ve La La Land in Concert projelerinde solo trompet olarak yer aldı.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.