KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Komutan

Komutan

Sinema

BİLET AL

Tarih02 Aralık 2023

Saat 14:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

XIV. İtalyan Sinemasıyla Buluşma

Onat Kutlar Sinema Salonu’nda İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ile ortak düzenlenen XIV. İtalyan Sinemasıyla Buluşma programına yer verilecek.

Komutan (Comandante)

Yönetmen: Edoardo De Angelis

Senaryo: Edoardo De Angelis, Sandro Veronesi

Oyuncular: Pierfrancesco Favino, Johan Heldenbergh, Massimiliano Rossi

İtalya / 2023 / Renkli

Dil: İtalyanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 120 dk

İkinci Dünya Savaşı'nın başında Salvatore Todaro, Regia Marina'ya bağlı Cappellini denizaltısına komuta ediyordu. Ekim 1940'ta Atlantik'te seyrederken, daha sonra Belçika uyruklu olduğu ortaya çıkan ve aniden denizaltıya ve İtalyan mürettebata ateş açan Kabalo adlı bir ticaret gemisinin silueti gecenin karanlığında aniden belirir. Todaro'nun düşman gemisini top atışlarıyla batırdığı kısa ama şiddetli bir savaş patlak verir. İşte bu noktada komutan tarihe geçecek bir karar verir: Okyanusun ortasında boğulmaya mahkum olan yirmi altı Belçikalı kazazede denizciyi kurtarmak ve deniz hukukunun gerektirdiği şekilde onları en yakın güvenli limanda karaya çıkarmak. Onları gemiye almak için üç gün boyunca denizde ilerlerken, düşman kuvvetlerinin hedefi haline gelir ve hem kendi hem de adamlarının hayatını riske atar. Azor Adaları'ndaki Santa Maria Körfezi'nde karaya çıkan Kabalo'nun kaptanı, kendi komutanlığının direktiflerine karşı gelerek neden böyle bir riske girdiğini sorduğunda, Salvatore Todaro onu bir efsane haline getiren şu sözlerle yanıtlar: 'Diğerlerinin arkasında benim gibi iki bin yıllık bir medeniyet yok”.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.