KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Konformist

Konformist

Sinema

BİLET AL

Tarih27 Kasım 2022

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Konformist (Il conformista)

Yönetmen: Bernardo Bertolucci

Senaryo: Alberto Moravia (roman), Bernardo Bertolucci (senaryo)

Oyuncular: Jean-Louis Trintignant, Stefania Sandrelli, Gastone Moschin, Dominique Sanda, Enzo Tarascio, Fosco Giachetti, José Quaglio, Yvonne Sanson, Pierre Clémenti

İtalya, Fransa, Batı Almanya / 1970 / Renkli

Dil: İtalyanca, Fransızca, Latince, Çince / Türkçe Altyazılı

Süre: 113 dk.

Faşizm üzerine yapılmış en vurucu filmlerden biri olan Konformist, Mussolini İtalya’sında geçen çarpıcı bir casusluk hikâyesini işler.

Derin ve güçlü politik metniyle yalnızca bir ideolojiyi değil, bir sınıfı ve jenerasyonu hedef alan Konformist, savaş sonrası Avrupa sinemasının başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

Bu filmi çektikten iki yıl sonra Paris’te Son Tango (1972) ile fırtınalar koparacak Oscar’lı yönetmen Bernardo Bertolucci, Konformist ile kendinden sonra gelecek sayısız sinemacıyı, özellikle de Amerikan Yeni Dalgasındaki yönetmenleri benzersiz şekilde etkilemiştir.

Alberto Moravia'nın romanından uyarlanan film, 1938 yılının Roma’sında açılır. Mussolini için çalışacağı yeni bir işe giren Marcello Clerici, onu daha da konformist kılacak genç bir kadınla flört etmektedir. Yeni patronlarının emriyle balayı için Paris’e doğru yola koyulan Marcello, burada faşistler iktidarı ele geçirdiğinde İtalya’dan kaçan eski profesörünü öldürmekle görevlendirilmiştir. Marcello’nun bu yeni görevi ve kimliği, bastırılmış cinselliğinin ve yüzleşmeye korktuğu geçmişinin üzerini örtecek bir paravan niteliğindedir.

Bertolucci, estetiği ve biçimsel tercihleriyle de övgü toplayan filmde kurgunun önemine şöyle değiniyor: “Kim [Arcalli] gibi harika bir kurgucu sayesinde, filmin yapısının yavaş yavaş oluştuğunu görebilirsiniz. Senaryo, bir filmin yapısını yalnızca özetler. Film, çekimler esnasında var olmaya ve kendini göstermeye başlar. Ancak kurgu aşamasında kesin olarak şekillenir.”

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.